Зазначається, що росіяни знайшли лазівки в обмеженнях.
Низка російських олігархів продовжують заробляти в Європі попри обмеження. Санкційне законодавство має лазівку, що дозволяє фінансувати військову машину Російської Федерації.
Видання The Insider повідомляє, що санкції, накладені на олігархів Володимира Путіна, не поширюються на їхні бізнеси, якщо їхня частка акцій менша за 50%. Крім того, всі підсанкційні акціонери повинні контролювати 50% акцій компанії. У зв'язку з цим багато російських олігархів вдаються до передачі частини своїх акцій родичам або підставним особам, які отримують право на викуп.
Олег Дерипаска, ключовий акціонер великого алюмінієвого виробника "Русал", вчинив таким чином. За інформацією видання, він підтримує свою приватну військову компанію, яка веде бойові дії проти України. Водночас, з 2022 року статки олігарха зросли більше ніж у півтора рази, досягнувши 2,8 мільярда доларів.
Віктор Вексельберг, що є другим за величиною акціонером "Русала", залишається недоторканим, незважаючи на публічні зустрічі з Путіним, а його підприємства беруть участь у виробництві ракет, які використовуються для атак на Україну.
Алішер Усманов вживає заходів, оформлюючи акції своєї компанії на підставних осіб з можливістю зворотного викупу. Це дозволило йому зменшити свою частку в USM до 49%, в результаті чого особисті санкції, накладені на олігарха, не вплинули на холдинг.
До USM входить "Металоінвест" - найбільша залізорудна компанія Російської Федерації, яка експортує свою продукцію в європейські країни. Партнер Усманова в "Металоінвесті" - депутат Держдуми від "Єдиної Росії" Андрій Скоч, який також перебуває під санкціями, а бізнес оформлено на його батька Володимира і доньку Варвару.
З 24 лютого 2022 року статки Усманова та родини Скоча виросли до 13,4 мільярда і 6,7 мільярда доларів відповідно. Таким чином, за два роки їхні статки збільшилися майже на 4 мільярди доларів.
Також в Європі продовжує свою діяльність Андрій Гур'єв, член "Єдиної Росії", разом зі своїм партнером Володимиром Литвиненком, якого вважають автором дисертації президента Путіна. Сім'я Гур'єва володіє 48,5% акцій найбільшого в Росії виробника фосфорних добрив "Фосагро".
У 2022 році Литвиненко передав своїй дружині Тетяні більше 20% акцій компанії "Фосагро", що дозволило підприємству безперешкодно експортувати свою продукцію до Європи. З того часу його статки подвоїлися, досягнувши 3 мільярдів доларів.
Андрія Мельниченка також постачає добрива в Європу через свою компанію "Єврохім", але для цього він знизив свою частку в компанії.
Роман Абрамович не залишився поза увагою. Потужна металургійна та гірничодобувна компанія "Євраз" здійснює постачання своєї продукції до Франції та Чехії, при цьому 28,64% акцій контролює саме олігарх. Окрім цього, він виступає міноритарним акціонером компанії "Норнікель", яка не тільки займається експортом своїх товарів, але й має виробництво на території Європи.
Геннадій Тимченко, якого називають "гаманцем" Путіна, володіє частками в "Новатеку" - 23,49% і "Сибурі" - 17%. Основний власник компаній основний власник компаній Леонід Міхельсон не потрапив під санкції ЄС, отже й обмеження на ці компанії не поширюються.
Російські олігархи заробили мільярди доларів у вигляді дивідендів на фоні зменшення економічної невизначеності, викликаної війною. Щонайменше десять бізнесменів отримали більше 11,3 мільярда доларів за 2023 рік і перший квартал цього року. Чимало з них мають близькі стосунки з президентом Володимиром Путіним, а деякі з них навіть потрапили під санкції.
Ключовий акціонер і колишній президент нафтового гіганта ПАТ "Лукойл" Вагіт Алекперов очолив список. Він отримав близько 186 мільярдів рублів (близько 2,11 мільярда доларів) дивідендів.
#Бізнес #Президент (державна посада) #Володимир Путін #Росія #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Підприємництво #Європейський Союз #Європа #Чеська Республіка #Експорт #Росіяни #Металургія #Законодавство #Акціонер #Франція #Російський рубль #Олігархія #Корпоративна група #Державна Дума #Докторська дисертація #Публічна компанія #Олег Дерипаска #Новатек #Єдина Росія #Віктор Вексельберг #Алюміній #Російський олігарх #Геннадій Тимченко #Роман Абрамович #Фосфор #Лукойл #Видобуток корисних копалин