
Уже з 1 травня 2025 року на українців чекає низка оновлень в сфері комунальних послуг. Головне питання: що буде з тарифами і чи не стануть платіжки більше.
З 1 травня 2025 року тарифи на газ потенційно могли зрости, адже саме в цей час закінчувався термін дії фіксованих цін. Однак уряд вирішив продовжити регулювання цін, встановивши їх фіксацію з 1 травня до 31 жовтня 2025 року. Таким чином, українці продовжать сплачувати за газ за наявними тарифами.
Клієнти різних газових операторів користуються різними тарифами. Основним постачальником газу в Україні є компанія Нафтогаз, яка встановила ціну на рівні 7,96 гривні за кубометр для своїх споживачів. Окрім цього, на ринку діє ще вісім постачальників, і тарифи для їхніх клієнтів варіюються відповідно до встановлених ними умов.
Існує також тариф на доставку газу, який у січні 2025 року зріс з 124,16 до 501,97 грн за тисячу кубічних метрів. Проте для споживачів з-поміж населення ціна на газ залишається стабільною.
Як зазначає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в розмові з УНІАН, зараз тариф на газ складає 7,98 грн/кубометр, тобто, приблизно 8 тис. грн за тисячу кубометрів. Сам Нафтогаз викуповує цей вид палива в Укргазвидобування за ціною приблизно до 7 тис. грн, каже експерт. І тому сенсу підвищувати вартість газу немає, оскільки населення платить більш ніж достатню ціну, додає Корольчук.
Ціна на газ у 2025 році може зрости, але це відбудеться ближче до початку опалювального сезону. Якщо в цьому році ціни залишаться стабільними, то вже в наступному очікується різке підвищення, зазначає Корольчук.
Однак існує ще один важливий аспект: починаючи з 1 травня 2025 року, українці отримуватимуть "третій рахунок" за газ, до якого буде включена плата за технічне обслуговування житлових будинків. Це нововведення стосуватиметься мешканців багатоквартирних будинків.
Ціна на цю послугу буде визначатися кількома чинниками, такими як протяжність загальних комунікацій, кількість муфтових з'єднань та кранів, що знаходяться в будівлі. Загальна вартість буде поділена між усіма мешканцями.
Як повідомляють засоби масової інформації, внаслідок цього розмір платежів може збільшитися на суму від 100 до 1 000 гривень.
Минулого року ціна на електроенергію для домашніх споживачів зросла майже в два рази, досягнувши 4,32 гривні за кіловат-годину. У травні уряд планував переглянути тарифи на електрику, проте їх, так само як і вартість газу, було заморожено. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив, що після завершення опалювального періоду (30 квітня) тарифи на електроенергію в Україні залишаться без змін.
Зауважимо, що для українців із двозонними лічильниками тариф на електроенергію у певний час доби буде нижчим. Так, із 23:00 до 07:00 ціна становитиме 2,16 грн за кВт-годину.
Нагадаємо, що до 30 квітня для користувачів електроопалення діє правило: якщо абонент споживає до 2000 кВт-год на місяць, то заплатить 2,64 грн/кВт∙год на весь обсяг електроенергії. Проте з 1 травня 2025 року спеціальний тариф буде скасовано, тобто всі домогосподарства перейдуть на єдиний тариф у розмірі 4,32 грн за кВт-год незалежно від обсягу споживання електроенергії.
Також нагадаємо, що бізнес платить за електроенергію більше. Тариф на світло для підприємств в Україні у 2025 році становить 686,23 грн за 1 МВт.
Та чи не виростуть ціни на електроенергію для населення в 2025 році? Юрій Корольчук вважає нинішній тариф уже завищеним. Він пояснює: електроенергію купують у компанії Енергоатом, а вона має нижчу собівартість виробництва електроенергії. На думку Корольчука, справедливий тариф на світло - не вище 3,5 гривні.
Експерт зазначив, що українці насправді витрачають більше на електроенергію, ніж їм здається, адже вони також покривають збільшення тарифів для підприємств та промислового сектору. Підвищення цін у цих сферах негативно впливає на населення, оскільки призводить до зростання цін на продукцію, товари та послуги.
Корольчук також сумнівається, що підвищення тарифів для населення відбудеться цього року.
На сьогодні в Україні існує заборона на підвищення тарифів на холодну та гарячу воду. Відповідальність за ціни на водопостачання несе Національна комісія, яка регулює енергетичний сектор і комунальні послуги (НКРЕКП). Вона рекомендує постачальникам утримувати ціни на воду на рівні, що діяли станом на 24 лютого 2022 року. Проте місцеві органи влади мають право переглядати тарифи без необхідності погодження з НКРЕКП. Таким чином, у різних населених пунктах постачальники можуть самостійно встановлювати ціну на воду, що призводить до її значних коливань.
В середньому вартість кубометра води складає 41 гривню. В окремих містах ціна за холодну воду перевищує 60 гривень за кубометр. Проте, за словами Корольчука, тариф на холодну воду, що розраховується за показаннями лічильника в Україні, повинен бути не менше 60 гривень за кубометр.
Щодо гарячої води, то куб в середньому становить 90-100 гривень. Мінімально можливе подорожчання - до 150 гривень, каже Корольчук.
"Підвищення тарифів, на жаль, має бути, тому що компанії-постачальники несуть втрати, які потрібно покривати, і вони їх закладають нам у тариф. Якби компанії могли провести модернізацію, відремонтувати труби, то тарифи не були б такими високими",- пояснив експерт.
Тут же можна згадати і опалення, яке теж має вартувати дорожче, ніж є зараз. Розглянемо на прикладі Києва: тариф на опалення і гарячу воду залишається незмінним 6 років поспіль і по теплу складає 1654 грн/Гкал. Тоді як реальна його вартість приблизно наполовину більша, казав директор СП Енергозбут КП Київтеплоенерго Костянтин Лопатін.
Нагадуємо, що наразі діє мораторій на підвищення цін на опалення та гарячу воду. Поки що ситуація залишається незмінною.
Житлові субсидії в Україні поділяються на два сезони: опалювальний (з 1 жовтня по 30 квітня) та неопалювальний (з 1 травня по 30 вересня).
З 1 травня 2025 року більшість українців отримають субсидії на неопалювальний сезон автоматично, без додаткових заяв. Проте у разі змін у складі домогосподарства чи при оренді житла необхідно протягом 30 днів звернутися до Пенсійного фонду (ПФУ) для перепризначення допомоги.
У разі ігнорування цієї вимоги допомога може бути припинена або нарахована неправильно. Незважаючи на автоматичне перепризначення, існує низка ситуацій, коли обов'язково треба звернутися до Пенсійного фонду із заявою та декларацією:
Якщо ви подасте заявку у травні або червні, субсидія буде нарахована з початку неопалювального сезону. Існує кілька зручних способів для подачі документів на отримання або продовження субсидії:
Корольчук зазначає, що розмір субсидії на комунальні послуги визначається індивідуально. Він залежить від ряду чинників, таких як особа, якій вона призначається, рівень доходу, кількість зареєстрованих у житлі осіб, тип житлового приміщення та система опалення, що використовується.
#Бізнес #Прем'єр-міністр #Товари #Українці #Споживач #Українська гривня #Електрична енергія #Робити #Комунальне господарство #Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг #Енергетична галузь #Нафтогаз #Природний газ #Київ #Українське незалежне інформаційне агентство #Водопостачання #Вода #Центральне опалення #Спільне підприємство #Субсидія #Паливо #Ціна #Газ #Енергоатом #Укргазвидобування #Калорії