Енергетичний сектор України: сигнали, які не можна залишити без уваги

старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Бізнес активізує установку сонячних електростанцій (СЕС) та газових генераторів, проте більшість нових об'єктів функціонують автономно, не реалізуючи надлишки енергії в загальну енергосистему. На перший погляд, це може виглядати нелогічно, адже на ринку електроенергія коштує 7-9 грн за кіловат-годину, тоді як собівартість власної СЕС складає лише 3-4 грн. Проте насправді вигідніше використовувати вироблену електроенергію для власних потреб, аніж продавати її в мережу.

Причина у різниці цін: оптовий ринок "на добу наперед", куди продають надлишки, у години пікової сонячної генерації часто видає ціни нижчі за собівартість (2-3 грн/кВт⋅год). До цього додаються складні процедури підключення, регуляторна невизначеність та нестача інформації. У підсумку з 900 МВт нових СЕС, встановлених протягом 2024 року, лише 13 МВт підключено за механізмом самовиробництва для продажу в мережу.

У Карпатах триває одночасне зведення вітрових електростанцій і знищення заповідних територій, що є порушенням екологічних норм. Це не можна назвати переходом до екологічно чистої енергетики, це всього лише маніпуляція термінами. Адже якщо альтернативна енергетика грунтується на безправ'ї та розподілі ресурсів, то в чому ж тоді полягає її справжня альтернатива?

Удар по Трипільській ТЕС зруйнував не лише об'єкт, а й філософію централізованої енергетики. В Україні теплові електростанції відігравали роль маневрової генерації для атомних блоків, які працюють у базовому режимі й не здатні швидко змінювати потужність. Запорізька ТЕС працювала із Запорізькою АЕС, Южноукраїнська - з Южноукраїнською, Трипільська - з Чорнобильською. Втрата таких станцій показала: у логіці старої централізованої енергетики встояти неможливо.

Поки країна страждала від відключень електроенергії, громади та підприємства почали активно переходити на автономні джерела енергії. У світовій практиці це давно стало трендом – мікромережі, системи накопичення енергії, когенераційні установки. В Україні ж ця тема поки що залишається на стадії обговорення. Децентралізація розпочалась на місцевому рівні, однак досі не увійшла до державної енергетичної стратегії.

До слова, у другій половині липня 2024 року на Трипільській ТЕС відновили виробництво електроенергії, тоді як генерацію на Зміївській ТЕС поновили в листопаді.

А на фоні всього цього - дискусія про добудову старих радянських блоків ХАЕС. Без актуального ТЕО, без фінансування, без прогнозованої енергопотреби. Бо централізація для когось - це ще й контроль над грошима. Хоча самі атомники вже визнають: "розукрупнення - важке, але централізація - це шлях в нікуди".

Енергетичний сектор в умовах війни - це не просто цифри на папері, а питання виживання і стійкості у найскладніші часи. Бізнеси та громади активно шукають альтернативні рішення: встановлюють генератори, системи накопичення енергії та переходять до автономного забезпечення. Проте, з'являється проблема - центральна влада не встигає за змінами на місцях. Якщо децентралізація не стане невід'ємною частиною державної стратегії, це призведе до втрати не тільки ефективності, а й довіри до системи.

Ми отримали виняткову можливість не лише відновити теплові електростанції та зволікати з добудовою блоків. У нас є шанс нарешті створити енергетичну систему, яка витримуватиме виклики війни, долатиме кризи та сприятиме розвитку. Безумовно, великі об'єкти залишаються критично важливими для забезпечення базового навантаження. Але нова енергетика — це не лише вибір між двома варіантами. Це синергія централізованих і локальних рішень, стабільності і гнучкості, традиційних та інноваційних підходів.

#Бізнес #Електрична енергія #Енергетична галузь #Атомна електростанція #Запорізька область #Автономія #Філософія #Логіка #Собівартість #Енергетична система #Теплова електростанція #Сонячна енергія #Карпатські гори #Вітряна електростанція #Папір #Когенерація #Хмельницька атомна електростанція #Кіловат-годину #Запорізька теплова електростанція #Южноукраїнськ

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Скільки заробляють працівники Microsoft: Business Insider оприлюднив дані про зарплатні категорії.
Муситимемо обмежитися лише водою та сухарями: космічні ціни на м'ясо можуть зростати ще більше.
Четверо українців потрапили до рейтингу найбагатших іммігрантів США за версією Forbes.
Теги