
Віцепрем'єрка пояснила журналістам, звідки у її матері з'явилися кошти на придбання квартири, а також чому сама вона, як очільниця Міністерства юстиції, не вжила жодних заходів щодо цього питання.
Нещодавно журналісти hromadske провели розслідування, в якому розкрили, що мати віцепрем'єрки з євроінтеграції та міністерки юстиції Ольги Стефанішиної придбала квартиру в центрі Києва за ціною, що втричі нижча за ринкову вартість. Крім того, сама Стефанішина користується квартирою, яка не була задекларована. У своєму інтерв'ю для Bihus.Info вона запевняє, що у цій ситуації немає нічого корупційного.
У новому матеріалі журналіст Максим Опанасенко звернув увагу на те, що кар'єра Ольги Стефанішиної на 90% пов'язана з державними структурами. Вона розпочала свою професійну діяльність у Міністерстві юстиції в 2007 році, фокусуючись на питаннях європейської інтеграції. Важливо зазначити, що в той час вона працювала під президентством Януковича і під керівництвом тодішньої міністерки Олени Лукаш. Як підкреслює Опанасенко, співпраця з останньою призвела до підозри, яку Стефанішина отримала у 2019 році. Національне антикорупційне бюро досі розслідує цю справу, зауважує журналіст.
У короткому огляді зазначено, що підрозділ Стефанішиної ініціював серію порівняльних досліджень українського законодавства в контексті європейських норм. Міністерство юстиції витратило на ці роботи 2,5 мільйони гривень, проте якість виконаного завдання викликала чимало запитань. Наприклад, у підготовлених матеріалах, які не були чернетками, виявилися емоційні корекції, що належали третім особам. Це призвело до виникнення у генеральної прокуратури сумнівів щодо законності витрат Мін'юсту. Внаслідок цього Стефанішина опинилася під підозрою.
Епізод цей відбувся 2013 року. В кінці того ж року мати чинної віцепрем'єрки Надія Кравець стала частковою власницею дорогої квартири в Києві площею в 150 кв. метри. Вже 2018 року ту квартиру продали, однак за словами рієлторів, за ціною, нижчою від ринкової. Про що і йшлося у розслідуванні hromadske. Тоді журналісти також повідомили і про те, що вже 2022 року мати Стефанішиної придбала квартиру у самісінькому центрі Києва - у ЖК "Львівська площа". А батько Стефанішиної - Віталій Кравець - з осені минулого року став власником кількох комор та паркомісць в підземному паркінгу ЖК. І нічого з цього, наголошує Опанасенко, Стефанішина не внесла до декларації.
Більш того, відповідно до державних реєстрів, мати Стефанішиної ніколи не була зареєстрована як фізична особа-підприємець і не займалася жодним бізнесом. Як стверджує Опанасенко, Надія Кравець працювала в автошколі в Одесі, яка належала її чоловікові та батькові Стефанішиної. Тим часом фінансова документація свідчить про те, що протягом останнього десятиріччя компанія батька міністерки лише кілька разів показувала прибуток. Наприклад, у 2021 році її чистий дохід становив 368 тисяч гривень, у 2022 році - 110 тисяч гривень, а у 2023 році - 66 тисяч гривень.
У бесіді з Bihus.Info Стефанішина поділилася своєю точкою зору щодо згаданих нерухомостей, паркомісця та питання декларування. Вона зазначила, що бізнес її батька, в якому також працювала її мати, наразі не приносить значного доходу. Проте, як підкреслила Стефанішина, в минулому цей бізнес був успішним і саме в ті часи вдалося отримати прибуток.
"Це бізнес є реальним. Батько завжди працював у сфері. Це мережа автошкіл в Одеській області. Звичайно, останні роки бізнес батьків не сильно процвітає. Тому що дуже хворіє мати, і батьки не мають можливості ним займатися. Моя мама бухгалтер. Вона кинула свою кар'єру для того, аби допомагати батькові з бізнесом. І, власне, з 1998-го року це і відбувається. Тому, якщо насправді подивитись по звітності, то вони мали можливість собі це дозволити", - запевняє Стефанішина.
Щодо квартири, яка потрапила у власність матері міністерки у 2013 році, то, за словами Стефанішиної, її придбали ще під час її шлюбу. Вона стверджує, що квартиру купили батьки, а сама Стефанішина разом з тодішнім чоловіком зобов'язалися згодом повернути їм гроші та жити в цій квартирі.
"Але цього ніколи не відбулось. У цій квартирі ніхто не проживав, ніхто не користувався нею, і її продали. Відповідно, це був елемент розірвання стосунків з тою родиною, яка була родиною колишнього чоловіка", - каже Стефанішина.
Якщо говорити про нову квартиру - у ЖК "Львівська площа", то в держреєстрі датою її оформлення вказана осінь 2022 року, коли ціни у цьому житловому комплексі вже були надто високими, зазначає Опанасенко. Водночас на зустріч із журналістами Стефанішина договір, у якому вказано, що батьки інвестували в ЖК ще 2019 року. А тоді розцінки тут були нижчими.
"Вартість квадратного метра цієї квартири становила 29 тисяч гривень. Навіть враховуючи, що нинішні ціни на ринку відрізняються, у 2019 році це були значні витрати. Купівля квартири здійснювалася з можливістю розстрочки платежів," - зазначила Стефанішина.
Щоправда, паркомісце батько віцепрем'єрки купував вже 2014 року. Протягом всього того року, як вказав журналіст, Віталій Кравець заробив 350 тисяч гривень. Тоді як стандартні паркомісця в цьому ЖК коштують по півтора мільйона гривень.
Стефанішина також заявила, що вже наступного року згадає у декларації про те, що проживає у квартирі в ЖК "Львівська площа"
"Вона буде внесена до декларації, адже в нинішній період, який я переживаю, існують підстави для цього. Таким чином, з 1 січня 2026 року розпочнеться період декларування, і ця інформація буде включена до декларації... Я мешкаю тут не дуже довго, на постійній основі, здається, це всього лише кілька місяців, можливо, навіть з кінця 2024 року", - запевнила Стефанішина.
Тоді як Максим Опанасенко зазначає, що згідно з відповідним роз'ясненням Нацагентства з питань запобігання корупції, декларувати потрібно все, чим користуєшся або пів року і більше, або станом на останній день року.
#Бізнес #Українська гривня #Київ #Одеська область #Одеса #Корупція #Закон України #Прибуток (економіка) #Журналіст #Міністерство юстиції (Україна) #Органи державної влади #Ціна #Національне антикорупційне бюро України #Віктор Янукович #Львівська площа