
Ця зброя заслужила репутацію одного з найбільш "потворних" видів озброєння, пише Business Insider.
Якщо Європа дійсно має намір захистити себе від можливого вторгнення з боку Росії, їй слід розглянути повернення касетних боєприпасів. Таку думку висловили експерти з Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI), повідомляє Business Insider.
"Касетні боєприпаси здобули славу одного з найжахливіших типів озброєння. Вони розподіляють численні малі бомби на великій площі, завдаючи шкоди і калічачи численних цивільних осіб. У зв'язку з цим більше ста країн, зокрема більшість європейських держав, підтримали міжнародну заборону на їх використання", - зазначено в статті.
Як зазначається, основною проблемою є недостатня кількість наземних військ в Європі для ефективного протистояння великомасштабному вторгненню з боку Росії. Для того, щоб надати своїм меншим арміям шанс на успіх, НАТО буде змушене компенсувати дефіцит військ за рахунок авіаційних ударів, спрямованих на російські війська та їхні лінії постачання. Проте російська система протиповітряної оборони створюватиме серйозні труднощі для європейських повітряних операцій.
"Значна частина сухопутних військ НАТО покладається на авіацію для здійснення вогневої підтримки. Проте без суттєвої підтримки з боку США європейські військові повітряні сили наразі навряд чи змогли б успішно подолати потужні та інтегровані системи протиповітряної оборони, які захищають російські війська", - підкреслили Джастін Бронк і Джек Вотлінг у своєму звіті для RUSI.
Аналітики встановили, що армії Європи, які мають недостатню комплектацію та оснащення, будуть змушені вести бої без авіаційної підтримки.
В результаті, одним з можливих рішень для Європи є відновлення використання касетних боєприпасів, зазначається в статті.
"В організації RUSI підкреслили, що касетні боєголовки виявляються значно ефективнішими для виконання вогневих завдань, спрямованих на знищення ворожої системи ППО, порівняно з традиційними унітарними варіантами."
Зазначається, що один касетний снаряд здатен знищити декілька транспортних засобів і інших елементів системи протиповітряної оборони. Крім того, розширена зона ураження касетних боєприпасів робить їх менш уразливими до втрат у точності в умовах протидії з боку ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
У зв'язку з недостатніми запасами артилерійських систем та гаубичних снарядів у європейських арміях, касетні боєприпаси можуть виступити в ролі важливої підтримки, зазначено в статті. Однак наголошується, що відновлення використання касетних боєприпасів може мати політичні ризики в Європі. Проте Литва вже вийшла з угоди щодо касетних боєприпасів у 2024 році.
Експерти RUSI зазначили, що багатьом країнам Європи, ймовірно, доведеться вжити аналогічних заходів, якщо вони прагнуть забезпечити свою безпеку у разі відсутності значних зобов'язань з боку США.
Нагадаємо, раніше Україну неодноразово критикували за отримання і використання касетних боєприпасів навіть з урахуванням того, що РФ застосовує їх з першого дня.
Наприклад, Тобіас Еллвуд, який очолює оборонний комітет британського парламенту, нещодавно підкреслив, що подібні види озброєнь самі по собі створюють додаткові загрози для України.
"Якщо Росія вдасться до використання хімічної зброї, чи вдасться до цього Україні? Існують певні норми та міжнародні угоди, що намагаються обмежити жорстокість війни, щоб зберегти життя мирних жителів. Використання хімічної зброї може не принести бажаних результатів, проте призведе до загибелі багатьох цивільних осіб. Та ж проблема стосується і касетних боєприпасів. Важливо пам’ятати, що ці боєприпаси можуть залишатися на полі бою ще довго після завершення конфлікту."
#Парламент #Росія #Європа #НАТО #Озброєння #Артилерія #Боєприпаси #Сполучене Королівство #Зброя #Повітря #Литва #Оболонка (снаряд) #Збройні сили Росії #Протиповітряна оборона #Армія #Артилерійська батарея #Військово-повітряні сили #Авіація #Електронна війна #Боєголовка #Військова галузь #Бомба. #Касетна бомба #Королівський інститут об'єднаних служб #Хімічна зброя