
Стан енергетичної системи та походження чуток про можливі відключення електроенергії.
Перші дні квітня виявилися вкрай контрастними. Якщо на початку місяця температура радувала позитивними показниками, то вже на вихідних відчутно похолодало. У неділю деякі регіони України опинилися під сніговим покривом, а вночі термометри в окремих місцях опускалися до -5 градусів, в гірських зонах температура була ще нижчою.
Споживання електроенергії, як і очікувалося, зросло. Наприклад, у понеділок воно підвищилося на 16% у порівнянні з показниками п'ятниці. За інформацією "Укренерго", це зростання зумовлене різким похолоданням та високим рівнем хмарності, що негативно вплинуло на ефективність сонячних електростанцій. У вівторок споживання електрики знову збільшилось, цього разу на понад 2%.
Через це українців закликали економити електрику в денний час із 08:00 до 21:00, а також за можливості не навантажувати мережі одночасним використанням потужних приладів. Оскільки українська енергосистема ще відновлюється після російських масованих атак, і аварійно-відновлювальні роботи на об'єктах тривають.
"Якщо порівняти з минулим тижнем, наше споживання зросло на 16%, що є значною цифрою в умовах дефіциту потужності. Таким чином, ситуація дійсно залишається важкою," - зазначив у коментарі для РБК-Україна директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко.
Дефіцит зберігається попри те, що деяким енергокомпаніям вдалося відновити певну кількість потужностей, зазначив експерт. Зокрема тому, що після опалювального сезону почали виводити на ремонт атомні енергоблоки.
Як заявив керівник "Енергоатому" Петро Котін, із дев'яти блоків (трьох атомних станцій - Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської) енергію генерують сім.
"Станом на сьогодні ми працюємо над ремонтом двох блоків. Вони знаходяться на серединній стадії цього процесу. Ще сім блоків наразі функціонують на повну потужність і будуть підлягати ремонту лише після завершення робіт над цими двома", - зазначив він у інтерв'ю, яке транслювалося під час телемарафону.
Окрім проблем з блоками та зменшенням виробництва на сонячних електростанціях, цієї весни в Україні відзначається, що рівні води в найбільших ріках є нижчими за середні багаторічні показники.
"У зв'язку з дефіцитом води, гідроелектростанції виробляють на 30-40% менше електроенергії, ніж зазвичай. Це викликає занепокоєння, оскільки маневрова генерація набуває особливого значення в даний час," - підкреслив Омельченко.
У зв'язку з цим, ряд ЗМІ та Telegram-каналів сприйняли пораду "Укренерго" про обмеження споживання електроенергії як можливу загрозу для побутових споживачів. Це особливо актуально в умовах аномально холодної погоди для квітня.
Експерти, опитані РБК-Україна, стверджують, що подібної загрози не існує. Геннадій Рябцев, директор центру "Психея", вважає, що можливі обмеження торкнуться лише бізнесу й лише в регіонах з недостатньою генерацією, подібно до ситуації, що спостерігалась приблизно місяць тому. Проте наразі таких прогнозів не існує, і, незважаючи на погодні умови, ремонти атомних блоків і проблеми з генерацією на гідроелектростанціях, енергетичних ресурсів вистачає для більшості споживачів.
"Чому це відбувається? Тому що опалювальний сезон завершився майже по всій території України, і централізоване теплопостачання більше не функціонує. Звичайно, через зниження температури деякі люди використовують обігрівачі, але це не в таких великих обсягах, щоб виникали проблеми з відключеннями чи графіками. Проте, важливо звертати увагу на рекомендації від енергетичного оператора. Якщо вони закликають до раціонального використання енергії в певні години, слід дослухатися до цих порад. Це дозволить уникнути обмежень навіть для бізнесу", - зазначив він у розмові з журналістами.
На "новини" з клікбейтними заголовками напередодні відреагували і в "Укренерго". Як заявили в компанії, жодних обмежень поки що не застосовується, а поширювана у ЗМІ та Telegram-каналах інформація є недостовірною.
Потреба в економії електроенергії зросла через похолодання, яке спонукало багатьох українців активніше використовувати електричні каміни, радіатори та кондиціонери для обігріву приміщень. Окрім того, з завершенням опалювального сезону на минулому тижні зупинили свою діяльність ті об'єкти, які не здатні виробляти електроенергію самостійно без теплової.
Володимир Омельченко наголошує: після того, що пережила енергосистема, ми завжди близькі до дефіциту.
Енергетична система зазнала значних пошкоджень. Я не можу стверджувати, що ми маємо абсолютну надійність у цьому питанні. Ситуація є складною. Для того щоб уникнути часткових відключень електроенергії для населення та обмежень для промислових підприємств, необхідно об'єднати зусилля громадян, бізнесу та держави. Говорячи про населення, важливо не перевантажувати електромережі. Щодо підприємств — потрібно зосередитися на економії ресурсів та імпорті електроенергії для покращення енергетичного балансу, - зазначив фахівець.
Він зазначив, що потрібно потерпіти ще всього три-чотири дні, і стан справ суттєво покращиться. За прогнозами синоптиків, вже в суботу, 12 квітня, варто очікувати помітне потепління, температура повітря почне підвищуватися, а нічні заморозки зникнуть.
#Бізнес #Українці #Енергія #Споживач #Електрична енергія #Національна енергетична компанія «Укренерго» #Українська мова #Річка #Вода #Повітря #Сніг #Погода #Гідроелектростанція #РБК-Україна #Температура #Електростанція #Електрика #Енергоатом #Енергоблок #Центр Разумкова #Хмарність #Термометр