Навіть в умовах повномасштабного вторгнення, Україна демонструє зростаючий інноваційний потенціал. Відзначені успіхи у фінансових технологіях, цифровізації та переході на безготівкові платежі служать яскравим прикладом. Інноваційний партнер ювілейного 10-го Київського міжнародного економічного форуму, компанія Mastercard, ділиться досягненнями України в сфері цифрової економіки та фінансових інновацій, акцентуючи увагу на важливій ролі малого та середнього бізнесу, а також основних напрямках підтримки підприємців.
Попри всі виклики повномасштабної війни, в Україні активно розвиваються інноваційні продукти, цифровий банкінг та фінтех-рішення, а кількість талановитих спеціалістів продовжує зростати. Більше того, війна стала потужним поштовхом для впровадження нових технологічних та нестандартних рішень. Цьогоріч Україна посіла 5 місце за рівнем розвитку цифрових державних послуг згідно з E-Government Development Index.
Mastercard займає провідні позиції в Україні у сфері впровадження платіжних інновацій, зокрема в фінансових технологіях. Компанія активно сприяє банкам та підприємствам у прискоренні їхнього розвитку, а українцям – у безпечному та зручному виконанні щоденних фінансових операцій. Для досягнення цих цілей Mastercard визначила основні стратегічні напрямки, які стануть основою для подальшого розвитку цифрової економіки в Україні.
Сприяння фінансовій доступності
Завдяки реалізації безготівкових і цифрових рішень, компанія Mastercard має на меті забезпечити рівні можливості для всіх людей у доступі до платіжних послуг. Її метою є створення середовища, в якому кожен українець, незважаючи на своє місце проживання чи соціальний статус, зможе без перешкод отримувати усі необхідні фінансові сервіси.
Із 2017 року, завдяки підтримці Mastercard, в Україні розпочався справжній цифровий бум у платежах із появою сервісів Google Pay та Apple Pay, що дають змогу оплачувати покупки гаджетами з NFC. Такі сервіси працюють на базі глобальної цифрової платформи токенізації від Mastercard, завдяки якій номер картки замінюється унікальною 16-значною комбінацією цифр чи, інакше кажучи, токеном. Токен замінює фактичні дані банківської картки під час оплати, забезпечуючи максимальний рівень захисту платіжної транзакції.
Лише за два роки з моменту запуску Україна увійшла та продовжує утримувати позиції в першій десятці країн світу за кількістю NFC-оплат смартфонами та гаджетами з картками Mastercard. Сьогодні такі оплати становлять 66% усіх транзакцій із картками Mastercard у фізичному ритейлі країни. Навіть за мірками технологічно розвинених економік це неймовірний інноваційний стрибок, що свідчить про високу відкритість українців до інновацій.
Поглиблення диджиталізації
Mastercard активно підтримує цифрову трансформацію і планує надалі розширювати співпрацю з державою, банками та торговельними партнерами, а також із фінтех-компаніями для впровадження технологічних рішень, що відповідають запитам українців.
З моменту початку широкомасштабного конфлікту компанія ініціювала та розвинула ряд значущих цифрових рішень, які сприяють підвищенню доступності та зручності фінансових послуг для громадян України.
Завдяки ініціативі Digital First, користувачі мають змогу миттєво отримувати цифрову картку через банківський додаток, що усуває необхідність чекати на фізичний варіант. Це значно полегшує доступ до фінансових послуг, особливо в умовах військового конфлікту. Завдяки платформі Mastercard Send, українці можуть швидко і надійно здійснювати грошові перекази, робити донати та отримувати благодійні виплати від міжнародних організацій.
Цифровізація в ритейлі -- ще один стратегічний напрям Mastercard в Україні. Під час війни особливо актуальним став сервіс "Готівка на касі", що дозволяє зняти готівкові кошти зі свого рахунку просто під час оплати покупок на касі. Це суттєво розвантажило банкоматну мережу та забезпечило зручний доступ до грошей на карткових рахунках без необхідності знімати та зберігати готівку про запас. Компанія також масштабувала сервіс "Готівка на картку" для поповнення рахунку на касі торговельних підприємств, а навесні 2024 року представила "Гнучку оплату", що дозволяє комбінувати різні способи розрахунку під час однієї покупки.
Однією з ключових ініціатив у сфері цифровізації транспортного сектору стало стратегічне партнерство між Mastercard та Укрзалізницею. Ця співпраця сприяла оновленню цифрових платформ для продажу квитків, зокрема у серпні 2022 року був запущений новий мобільний додаток УЗ. Додаток швидко здобув популярність — за два роки його завантажили 2,8 мільйона користувачів, а через нього було придбано більше 17 мільйонів квитків. У 2024 році УЗ разом із Mastercard реалізували проект, що зробив додаток більш доступним для людей із вадами зору, а також провели оновлення веб-сайту для продажу квитків.
Сприяння розвитку малих і середніх підприємств.
Mastercard створює унікальні фінансові рішення, освітні ініціативи та менторські програми, а також цифрові інструменти, які підтримують підприємців у впровадженні безготівкових платежів, покращенні бізнес-процесів та розширенні їхньої діяльності.
Згідно з даними Mastercard SME Index 2024, спостерігається постійне зростання популярності безготівкових розрахунків серед малих та середніх підприємств. Наразі 90% МСБ пропонують клієнтам можливість безготівкових платежів, а для 80% з них ці транзакції становлять більше половини загального доходу. Безготівкові методи оплати також сприяють підвищенню конкурентоспроможності підприємців на міжнародній арені. Дослідження показує, що 56% українських МСБ вже мають досвід виходу на міжнародні ринки або планують це зробити в найближчому майбутньому.
Безготівкова економіка відкриває нові горизонти для підприємців, надаючи їм можливість формувати прозору фінансову історію, що, в свою чергу, сприяє отриманню кредитів та доступу до різноманітних програм підтримки. Це також стимулює розвиток експорту та масштабування бізнесу. За даними сучасних досліджень, ці аспекти є найактуальнішими потребами українських підприємців: 41% з них шукають фінансування, стільки ж відчувають дефіцит замовлень та потребують нових ринків збуту, а кожен п'ятий стикається з браком кадрів.
Mastercard активно співпрацює з Міністерством цифрової трансформації в Україні для вдосконалення онлайн-платформи "Дія.Бізнес" та відкриття консультаційних центрів як в Україні, так і за її межами. Цього року компанія також взяла участь у запуску фінансового функціоналу послуги е-Підприємець, що дозволяє підприємцям отримувати комплексний пакет фінансових послуг та сервісів в режимі онлайн під час реєстрації свого бізнесу.
Mastercard є стратегічним союзником Міністерства економіки.
У цьому році було підписано Меморандум про взаєморозуміння з Міністерством відновлення, що направлений на формування умов для подальшого відновлення сфери туризму. Mastercard здійснить підтримку цього процесу, зосередившись на розвитку цифрових продуктів і послуг.
Інклюзивність та соціальні ініціативи
Як міжнародна технологічна компанія, Mastercard активно підтримує ідеї рівності та інклюзії не лише в сфері фінансових транзакцій, але й у багатьох інших аспектах життя. В умовах війни в Україні кількість людей з інвалідністю зростає. У цій ситуації бізнеси, державні інституції та громадські організації повинні об'єднати свої зусилля, щоб забезпечити, що кожен українець, без винятку, відчував свою рівноправність та невід'ємність у суспільстві.
Саме тому в Mastercard підкреслюють значення суспільного діалогу та платформ, подібних до КМЕФ.
Сьогодні компанія реалізує безліч соціальних ініціатив, спрямованих на підтримку людей, які цього потребують. Однією з них є грантова програма "Бізнес Вояжер", що має на меті підтримку бізнесу ветеранів. Переможці програми отримують грант у розмірі 500 тисяч гривень, а також унікальну можливість пройти особисту менторську сесію з видатним українським підприємцем.
Одним із ключових проєктів компанії є ініціатива Mastercard Start Path Ukraine, створена спеціально для підтримки українських фінансових технологій та підприємництва. У рамках шестимісячної програми п’ять українських фінтех-стартапів отримали можливість користуватися ресурсами, здобувати знання під керівництвом провідних фахівців з усього світу, а також отримати гранти на суму 10 тисяч доларів США.
У результаті участі у програмі Start Path Ukraine декілька стартапів отримали сертифікацію, підтверджуючи свою професійну експертизу як постачальники послуг для партнерів Mastercard на міжнародному рівні. Інші ж, після завершення програми, змогли розширити свій бізнес та вийти на нові ринки.
Серед численних соціальних проектів, які реалізує компанія, особливо виділяється системна співпраця з Міністерством соціальної політики України в рамках підтримки платформи єДопомога. Ця платформа створена для з'єднання осіб, які потребують допомоги, з тими, хто готовий її надати. Завдяки цій співпраці було надано допомогу більш ніж 30 тисячам українських родин.
Ювілейний Київський міжнародний економічний форум був присвячений викликам України, що можуть стати можливістю для зростання. Безумовно, кожна країна прагне стати магнітом для інновацій, але вдається це не всім. Для успіху потрібне стратегічне бачення та здатність до спільних дій. У Mastercard підкреслили, що КМЕФ є особливою дискусійною платформою, де важливі теми знаходять свій голос, а стратегії розвитку -- кристалізуються.
#Бізнес #Україна #Українці #Інновації #Економіка #Організація громади #Конкуренція (компанії) #Підприємницька діяльність #Банк #Mastercard #Онлайн #Кредит #Прикладне програмне забезпечення #Фінансові послуги #Готівка #Google Pay (спосіб оплати) #Apple Pay #Банківські операції #Банківський переказ #Платіжна картка #Пластик #Смартфон