Прибуток від сонячної енергії. Що таке "екологічний тариф" і чи можливо отримати прибуток від нього в Україні?

Як виник "зелений тариф" і яка його основна суть?

Поняття "зелений тариф" має свої корені в 1970-х роках у Сполучених Штатах, і сьогодні цей механізм впроваджується в багатьох країнах світу. Він здобув особливу популярність у період з 2005 по 2015 роки, коли технології стали більш доступними. В Україні ж "зелений тариф" з'явився у 2008 році.

Принцип "зеленого тарифу" полягає в тому, що держава купує електроенергію у приватних осіб та компаній за спеціально встановленою, вищою за ринкову, ціною. Це стосується виключно електрики, отриманої з відновлювальних джерел, таких як сонячні батареї, вітрові турбіни та інші подібні технології.

"Зелений тариф" - це система, яка стимулює розвиток відновлювальної енергетики через встановлення вітрових, сонячних та гібридних електростанцій (СЕС). Однак автономні сонячні установки, призначені для власного споживання або зменшення витрат, не входять до цієї програми.

Сонячна енергетика стала однією з найпривабливіших форм інвестицій в Україні. Основна ідея полягає в установці сонячної електростанції та подальшому продажу виробленої електрики державі. Така модель може забезпечити стабільний пасивний дохід, адже не вимагає постійного управління. Рівень отриманого доходу визначається тарифами, які, у свою чергу, залежать від потужності електростанції та часу її введення в експлуатацію.

Програма "зеленого тарифу" діє до 2030 року. Для юридичних осіб обмежень за потужністю немає. Але якщо встановлюється система потужністю понад 150 кВт, такий бізнес має отримати ліцензію. Що стосується фізичних осіб, то потужність домашньої станції може бути не більше 30 кВт.

Право на встановлення сонячної станції на власному подвір'ї, на даху, фасаді будинку або інших капітальних спорудах є у кожного українця. Як уже йшлося раніше, потужність таких СЕС для "зеленого тарифу" не повинна перевищувати 30 кВт.

У минулому році, після прийняття закону №4015-ІХ, податкове навантаження зросло до 23%, в той час як тарифна ставка зменшилася з 0,146 до 0,132 євро за кВт*год. Незважаючи на це, зниження цін на фотоелектричні модулі дозволяє зберегти рівень окупності приблизно таким же, як і раніше.

Ставка 0,132 євро за кВт*год діє для домашніх станцій, запущених у 2025 році. Для тих, які запрацюють з 2026 по 2029 рік, ставка буде ще нижчою - 0,119 євро за кВт*год. Величина "зеленого тарифу" для домашніх станцій врегульована окремою постановою Нацкомісії у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

З 1 березня 2025 року уряд починає закупівлю електричної енергії за тарифами, які варіюються в залежності від року введення в експлуатацію (без урахування ПДВ):

Чим вище потужність домашньої станції і чим раніше її було встановлено, тим більше заплатить держава. Але не кожен може поставити станцію на максимальні 30 кВт, і перед початком проєктування та монтажу потрібно враховувати низку чинників.

Найоптимальнішим варіантом є встановлення панелей з орієнтацією на південь. Якщо вони розгорнуті на північ, втрати генерації можуть досягати 50%. При установці на даху під кутом 10-15 градусів для системи на 10 кВт потрібно 125 кв. м. У разі встановлення на землі з кутом нахилу 30-35 градусів для станції на 10 кВт потрібна ділянка на 80 кв. м. А якщо конструкції стаціонарні, без можливості змінювати орієнтацію і кут нахилу, то на 10 кВт потрібно до 200 кв. м. площі.

Фінальні характеристики також залежать від потужності конкретного сонячного модуля, а також від їх загальної кількості.

Сонячна електростанція, що працює за "зеленим тарифом", забезпечує регулярний місячний прибуток. Проте, щоб почати отримувати дохід, необхідно виконати ряд кроків.

Основні рекомендації виглядають наступним чином. Спершу необхідно з'ясувати, яка потужність підведена до вашого будинку чи господарства. У разі потреби в її збільшенні, слід подати заявку постачальнику, після чого розробляється проект, здійснюється будівництво або модернізація електромереж. Після завершення цих етапів укладається новий договір на перерозподіл електроенергії.

Після цього відбувається процес будівництва самої станції. Зазвичай на цьому етапі здійснюється вибір та монтаж панелей, інверторів та інших необхідних елементів. Наступним кроком є подача документації постачальнику, в якій зазначені технічні характеристики станції та інші важливі відомості. Завершальним етапом є укладення угоди на купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим тарифом" з обленерго. Якщо всі вимоги виконані, оператор не має підстав для відмови в підключенні до розподільчої мережі.

Для отримання доходу від продажу надлишкової електроенергії важливо правильно вибрати електростанцію. Найбільш оптимальним варіантом під "зелений тариф" є мережеві електростанції, які, на відміну від гібридних варіантів, не оснащені акумуляторами для накопичення енергії. Ці мережеві станції миттєво постачають електрику в загальну мережу за вигідними тарифами.

Мережева станція включає в себе фотоелектричні панелі, які трансформують сонячну енергію в електрику, інвертор, що змінює постійний струм на змінний, а також комплект кріплень. Для гібридних сонячних електростанцій необхідні акумуляторні батареї та контролер заряду.

Зі зростанням цін на електроенергію як для побутових, так і для комерційних споживачів, інвестиції в сонячні електростанції залишаються вигідними. Для домашніх систем, враховуючи їхню потужність, початкові витрати та рівень споживання, термін окупності коливається від трьох до шести років. Після цього власники починають отримувати чистий прибуток.

РБК-Україна проаналізувало комерційні пропозиції і наводить орієнтовні середні розрахунки для станцій різної потужності.

Сонячна електростанція потужністю 10 кВт. Ціна комплектуючих варіюється від 6 до 10 тисяч доларів. Така установка може виробляти до 9000 кВт*год енергії на рік, що дозволяє отримувати до 60 000 гривень доходу (не рахуючи економії на рахунках за електрику). В результаті, термін окупності буде менше чотирьох років.

Сонячна електростанція потужністю 30 кВт. Ціна обладнання варіюється від 12 до 15 тисяч доларів. Ця станція здатна виробляти приблизно 33 000 кВт*год додаткової енергії щороку, що може забезпечити до 200 000 гривень доходу (не рахуючи економії на рахунках за електрику). При діючому "зеленому тарифі" повернення інвестицій в таку станцію відбудеться за 2,5 року або навіть швидше.

З огляду на те, що сонячні панелі можуть функціонувати до 20 років, навіть з урахуванням їх поступового зносу, витрат на обслуговування і ремонти, а також зниження або й можливого скасування "зеленого тарифу" після 2030 року, приватні сонячні електростанції мають потенціал протягом кількох років генерувати додатковий прибуток.

Однак розрахунки не означають, що сонячний бізнес окупиться в ці терміни і забезпечить прогнозований заробіток. Повномасштабна російсько-українська війна і тут внесла корективи. З червня 2022 року по квітень 2024 року держава гарантовано оплачувала лише 18% вартості отриманої електроенергії (залишки оплачували тільки за наявності коштів). Станом на кінець березня, борги за "зеленим тарифом" становили понад 22 млрд гривень, хоча ще півроку тому перебували на позначці близько 36 млрд. Тож виробники недоотримують кошти, а отже, окупність нещодавно встановлених станцій може розтягуватися в часі.

#Бізнес #Інвестиції #Енергія #Українська гривня #Держава (політичний устрій) #Електрична енергія #Робити #Енергетична галузь #Юридична особа #Євро #Фасад #Ставок #Сонячна енергія #Фотоелектричний ефект #Ціна #Електростанція #Електрика #Сонячна панель #Вітряк. #Зелений тариф #Інвертор живлення

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Родичі підсанкційного Єрмолаєва відновили ліцензії на видобуток корисних копалин - hromadske.
Apple проводить випробування технології Face ID, яка буде інтегрована під екран, для своїх майбутніх моделей iPhone.
Вражаючі фінансові досягнення: депутат задекларував 500 мільйонів при зарплаті в 9 тисяч.
Теги