Львів планує достроково погасити 600 мільйонів гривень за муніципальними облігаціями, згідно з інформацією від ZAXID.NET.
Місцеві бюджети оговталися від втрати військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) й за рік збільшили надходження на майже 90 млрд грн. Про це йдеться у статті Forbes Україна. Причинами цього є, зокрема, підвищення заробітної платні, поступова детінізація підприємництва та релокація бізнесів до безпечних регіонів. Лише у Львові, порівняно з 2022 роком, кількість платників ПДФО збільшилася на 21%.
Півтора року тому Верховна Рада прийняла закон, що змінює напрямок військового ПДФО з місцевих бюджетів на державний рівень. Вже в перший рік після цього місцеві громади змогли відшкодувати цю втрату, зібравши у 2024 році майже таку ж суму податків (423,1 млрд грн), як і в 2023 році (424,4 млрд грн).
Основними чинниками такого зростання є підвищення зарплат (на 22,2% за три квартали 2024 року), детінізація бізнесу, активізація економічної діяльності, релокація бізнесів до регіонів тощо.
"Мобілізація також зіграла свою роль, оскільки для того, щоб забронювати працівників, бізнесу необхідно виплачувати певний рівень заробітної плати", - зазначив голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім.
Інформаційна графіка від Forbes Україна
Основний вплив на зростання доходів справив невійськовий податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), який зріс на 46,8 млрд грн, що становить 23,4%. У структурі ПДФО найбільше зросли надходження від податку на заробітні плати, які додали близько 35 млрд грн, що еквівалентно 19,3%.
До числа лідерів також потрапили єдиний податок і податок на прибуток підприємств, які принесли додатково 14,3 млрд грн та 12,7 млрд грн відповідно.
"У Львові місцевий бізнес отримав підтримку від релокованих підприємств, а також завдяки грантам для малого та середнього бізнесу. Це сприяло зростанню кількості платників ПДФО у місті на 21% у порівнянні з 2022 роком", - цитує Forbes Україна мера Львова Андрія Садового.
На думку Андрія Садового, протягом війни відбулася помітна трансформація економічної структури Львова: на перший план вийшли виробництво та виготовлення готової продукції, хоча сектор послуг продовжує відігравати важливу роль. Для підтримки цього напрямку місто орієнтується на розвиток промислових зон та індустріальних парків.
Старший економіст неурядового "Центру економічної стратегії" Юрій Гайдай підкреслив, що існує великий потенціал для підвищення доходів місцевих бюджетів. Він зазначив: "Мільйони людей працюють в тіньовій економіці або через фізичних осіб-підприємців; також існує тіньовий ринок підакцизних товарів, таких як паливо і тютюн." Економіст відзначив, що ефект від детінізації, який був досягнутий під час мобілізації, вже вичерпався, і подальший прогрес залежатиме від злагодженої роботи податкової служби, БЕБ та поліції.
#Бізнес #Товари #Мобілізація #Податок #Економіка #Львів #Стратегія #Верховна Рада #Поліція. #Парк #Місцевий бюджет #Податок на доходи фізичних осіб #Миколаївська область #Forbes (журнал) #Економіст #Податок на прибуток підприємств #Господарство #Zaxid.net #Тютюн #Андрій Садовий