
Як проходить загальнонаціональна Хвилина мовчання в різних містах України
На початку широкомасштабної агресії Росії проти України, 16 березня 2022 року, Президент Володимир Зеленський видав Указ №143/2022 "Про загальнонаціональну хвилину мовчання на честь загиблих внаслідок збройної агресії Російської Федерації". Згідно з цим указом, щодня о дев'ятій ранку громадяни України повинні вшанувати пам'ять воїнів, які віддали своє життя за нашу свободу, а також мирних жителів, які стали жертвами російської агресії.
Журналісти Укрінформу діляться враженнями про те, як у різних куточках України проходять заходи на честь пам'яті загиблих.
► Київ
На Майдані Незалежності про загальнонаціональну Хвилину мовчання оголошують із гучномовців. Лунає відлік секунд. Люди зупиняються біля портретів загиблих під час російсько-української війни.
Сім'ї та близькі загиблих влаштовують на Майдані заходи, щоб вшанувати їхню пам'ять. Наприклад, 18 липня спільнота "Дотик", створена випускниками Української академії лідерства, провела Хвилину мовчання на честь воїнів Сергія Молчанова, відомого під позивним "Пельмень", та Костянтина Юзвюка, який мав позивний "Стамбул".
"Сьогодні святкуємо день народження Сергія. Він вирушив на фронт у 2022 році, не завершивши навчання в академії. На жаль, загинув під Кремінною під час виконання свого бойового завдання. Йому було всього 21 рік. Також у цей день ми згадуємо Костянтина, який не навчався з нами, але був відомий усій спільноті. Він віддав своє життя на Запоріжжі у віці 23 років," - поділилася випускниця Української академії лідерства Марія Некрасова.
Учасники акції о 9:00 організувалися по обидва боки вулиці Хрещатик. В руках вони тримали світлини Сергія Молчанова та Костянтина Юзвюка, синьо-жовті стяги, а також плакати з гаслами: "Або жертви, або боріться: робіть усе можливе, щоб країна залишалася єдиною"; "Не забувайте, завдяки кому і для кого це все"; "Шукайте натхнення, або станьте джерелом для інших".
Як зазначила Марія Некрасова, в цей день хвилини мовчання на вшанування Костянтина Юзвюка відбулися також у Львові, Рівному, Полтаві та Сколе. Спільнота "Дотик" має намір і надалі проводити подібні заходи.
Активісти організації "Дотик" також провели акцію на пішохідних переходах на перетині вулиць Хрещатик та Богдана Хмельницького, де вони виставили транспаранти з написом "Вшануй", призупинивши рух автомобілів.
Біля будівлі КМДА та Київської міської ради про Хвилину мовчання не оголошують. Автомобільний рух Хрещатиком, зокрема на Майдані Незалежності, о 9:00 не припиняється.
У київському метро оголошення про вшанування загиблих звучать лише на кількох станціях. На станції "Хрещатик" заклик згадати полеглих часто заглушується звуком поїздів. Утім, коли натовп прибулих розсмоктується, деякі люди зупиняються, особливо якщо бачать інших, хто чинить так само. На завершення Хвилини мовчання тут лунає Гімн України.
На інших станціях, таких як "Майдан Незалежності" чи "Площа Українських Героїв", оголошення та звук метронома звучать тільки на ескалаторах. Біля виходу з них приблизно половина пасажирів зупиняється по обидва боки до завершення Хвилини.
У деяких супермаркетах Києва о дев'ятій ранку робота зупиняється. Люди реагують на це по-різному, але завжди знаходяться покупці, які вшановують пам'ять загиблих.
Перша Хвилина мовчання на Буковині відбулася 17 березня 2022 року на Центральній площі Чернівців. Як повідомили кореспонденту Укрінформу представники обласної патрульної поліції, до заходу долучилися піші патрулі у співпраці з Національною гвардією. Через кілька днів, 21 березня того ж року, відбулася перша Хвилина мовчання з формуванням особового складу біля памʼятника Тарасу Шевченку. Наразі процедуру формування поліції призупинили, залишивши лише блокування доріг у центрі. Крім того, нещодавно депутати міської ради ухвалили рішення про обов'язкову зупинку громадського транспорту Чернівців під час проведення Хвилини мовчання.
Щоранку до Центральної площі міста прибуває кілька екіпажів патрульної поліції. Вони займають місце приблизно за десять хвилин до дев'ятої. Поліцейські виходять з автомобілів, надягають яскраві світловідбивні жилети. За три хвилини до дев’ятої на перехрестя виїжджає один із патрульних автомобілів, а інші правоохоронці займають позиції на ключових напрямках, зупиняючи рух. У цей момент з динаміків лунає голос, який закликає всіх вшанувати пам'ять загиблих у російсько-українській війні Хвилиною мовчання. Навколо зупиненого транспорту, біля магазинів, кафе, банків та державних установ, утворюється черга з співробітників і відвідувачів, які стоять в тиші. Після завершення Хвилини мовчання з динаміків звучить фрагмент гімну "Боже великий, єдиний, нам Україну храни". Потім лунає вигук "Слава Україні!", на що присутні відповідають "Героям слава!"
Щосереди та щосуботи в різних частинах міста група активістів організовує акцію "Вшануй", яка є знаком пам'яті для загиблих захисників України. Ініціаторкою цього заходу в Одесі виступає Анастасія Лукашук.
Перший захід відбувся 8 січня 2025 року. Після цього акції були призупинені на два місяці. У березні до організації події приєдналася Оксана Шубінок.
"Щоб провести акцію, потрібно подавати заявки до міськради, ОВА, а також до поліції. Перша проходила без перекриття руху, тому поліцію ми не залучали. Від мерії та ОВА прийшла відмова, і проведення Хвилини мовчання в Одесі призупинилося на два місяці. Також у Анастасії виникли певні сімейні обставини, через які вона не могла продовжувати, і тоді долучилася я", - розповідає Оксана Шубінок.
Акції поновилися наприкінці березня після того, як усі інстанції дали погодження. Відтоді більшість заходів відбуваються з перекриттям вулиць.
"Ми організовуємо акції в різних частинах міста, щоб охопити якомога більше людей. 9 липня ми вперше провели захід у селищі Котовського. Закликаємо всіх бажаючих приєднатися - у нас є достатньо плакатів. Якщо ви нікого не знаєте, не переживайте, ми швидко знайдемо спільну мову. Головне - це ваше бажання та активна громадянська позиція", - зазначила Оксана.
За її словами, на початку акцій жодна з людей не зупинялася.
"Люди проходили повз - не розуміли, про що це і навіщо. Під час першої акції з перекриттям вулиць пішоходи й водії були шоковані. Траплялося навіть, що водії намагалися їхати просто на активістів. Тоді долучилася поліція, щоб убезпечити нас. Зараз до акцій приєднується все більше людей. Ми починали з чотирьох, а нині приходить до 50. Зупиняються не лише водії, а й перехожі", - розповідає вона.
Оксана підкреслює: для суспільства це не просто захід пам’яті, а також вираження вдячності.
"Ми дякуємо також живим - військовим і волонтерам, які нас захищають. У нас змінилася культура пам'яті. Кожен може прийти й вшанувати того, кого вважає важливим. Кожна людина має право сказати "Дякую"", - додає вона.
За її словами, в Одесі процес організації акції "Вшануй" та створення меморіалів просувається досить повільно.
"Мерія не звертає на нас уваги. Нам потрібна тісніша комунікація. Ми надсилали листи на ім'я Труханова, але відповіді не отримали. Хочемо, щоб мерія сприяла розвитку акції "Вшануй", і щоб Одеса брала приклад з інших міст, де заходи проходять у співпраці з міською владою", - каже активістка.
Слід підкреслити, що питання зупинки громадського транспорту під час Хвилини мовчання було розглянуто в міській раді відповідною комісією.
Депутат ОМР Петро Обухов підкреслив, що аналогічні заходи вже були впроваджені в Хмельницькому, Вінниці та на Львівщині, де громадський транспорт робить зупинки на знак пошани до загиблих героїв.
Директор комунального підприємства "Одесміськелектротранс" Микола Литовчук зазначив, що під час Хвилини пам'яті водії повідомляють про це в салонах маршруток, дозволяючи пасажирам вшанувати пам'ять героїв. Що стосується повної зупинки транспорту, то наразі це неможливо через технічні труднощі.
"Хтось поспішає до лікарні, хтось - на роботу, і якщо в цей момент трамвай перекриє рух, виникне колапс, до того ж будуть зірвані графіки руху", - заявив посадовець, але пообіцяв опрацювати це питання.
Наразі посадовці розглядають можливість зупиняти громадський транспорт не на хвилину, а на 15 секунд.
Фото надані учасниками акції "Вшануй"
► Миколаїв
У Миколаєві о 9:00 годині ранку правоохоронці блокують дорожній рух на двох участках: на перетині проспекту Центрального з вулицями Соборною та Садовою.
Цю акцію вперше реалізували в кінці травня 2025 року, після численних звернень мешканців міста до місцевої ради.
"Ми тривалий час вели активні переговори з міською адміністрацією та правоохоронними органами щодо зупинки руху під час Хвилини мовчання. І нарешті ця ініціатива реалізувалася. Коли місто зупиняється, це символізує співчуття, повагу та людяність. Ми, живі, маємо зупинитися бодай на мить, щоб вшанувати пам'ять загиблих", - зазначила голова Об'єднання матерів і дружин Захисників України (Миколаївська область) Лілія Першина.
Слід підкреслити, що багато перехожих зупиняються, коли помічають поліцейського, який регулює дорожній рух. Проте деякі все ж ігнорують його вказівки.
У Кропивницькому під час проведення Хвилини мовчання в центрі міста патрульна поліція блокує рух на проїзній частині, а громадський транспорт також зупиняється. Ця ініціатива стала систематичною лише в 2024 році завдяки активним мешканцям. Кропивничани почали виходити на вулиці о дев'ятій ранку з плакатами, закликаючи зупинити автомобільний рух.
Відтак із 17 серпня 2024 року у центрі міста щоденно на п'ять хвилин перекривають рух транспорту. Відповідне рішення виконкому ухвалили в Кропивницькій міській раді.
Підприємців також закликали призупиняти свої виробничі процеси під час загальнонаціональної Хвилини мовчання. У цей час кав'ярні, магазини та інші заклади зупиняють свою діяльність на п’ять хвилин. У дні, присвячені вшануванню пам’яті загиблих військових, траурний кортеж близько дев'ятої години ранку зупиняється на площі Героїв Майдану, де мешканці міста мають можливість схилити голови та віддати шану героєві, який повернувся на щиті.
На Львівщині під час загальнонаціональної Хвилини мовчання зупиняються як автомобілі, так і пішоходи. У Дрогобичі та на об'їзній дорозі Львова, після оголошення цієї Хвилини, всі транспортні засоби зупинилися, хоча не всі водії покинули свої авто. Люди на пішохідному переході в Дрогобичі також призупинилися — хоча автомобілі стояли, а дорога була вільною, ніхто не наважувався перейти.
Автомобілі під час Хвилини мовчання зупиняються і на тих ділянках, де нема ні патрульних постових, ні поліцейських машин. Найімовірніше, водіям про Хвилину мовчання нагадує повідомлення по авторадіо.
► Вінниця
Про Хвилину мовчання у Вінниці щоранку о 9:00 жителям міста та усім приїжджим нагадують повідомлення з гучномовців. Значна більшість пішоходів у цей час із шанобою зупиняються на 45 секунд, аби віддати данину пам'яті полеглим.
Зупиняються відвідувачі супермаркетів, ті, хто у цей момент опинився на центральних вулицях або ж прямують через двори в районах багатоповерхової забудови. Встають із лавочок на зупинках і ті, хто чекає на громадський транспорт.
Щодо останнього, то відповідно до рішення міської ради, з початку серпня 2023 року у Вінниці в рамках вшанування жертв російсько-української війни під час муніципальної Хвилини мовчання весь громадський транспорт зупиняється. Водії повідомляють про початок цього меморіального заходу, і пасажири підводяться зі своїх місць.
Окрім того, у Вінниці про необхідність ушанування пам'яті тих, хто віддав життя, захищаючи Батьківщину, і мирних людей, які загинули від рук ворога, співгромадянам нагадують громадські активісти. Це не якісь формальні заходи. Вони із саморобними табличками виходять на вулиці, зупиняються на пішохідних переходах, аби й водії хвилину свого життя присвятили пам'яті тих, хто захистив їх від ворога.
Як повідомили кореспонденту Укрінформу, в Донеччині загальнонаціональна Хвилина мовчання відзначається по-різному. Наприклад, у багатьох населених пунктах, що знаходяться в радіусі 10 кілометрів від зони бойових дій, комендантська година триває з 15:00 до 11:00 наступного дня. Отже, у Костянтинівці жителі можуть вільно пересуватися лише протягом чотирьох годин на добу, і о 9:00 ще залишаються вдома.
У населених пунктах, розташованих далі від лінії фронту, комендантська година починається о 21:00 і завершується о 05:00. Це означає, що, теоретично, жителі міст, таких як Краматорськ або Слов'янськ, можуть перебувати на вулицях в 9:00. Проте часто через напружену безпекову ситуацію перебувати на вулиці небезпечно. У випадку повітряної тривоги, яка тут звучить досить часто, людям не залишається часу на роздуми. Ворожі дрони можуть з’явитися раптово, і необхідно швидко діяти. Коли тривога не оголошена, водії та пішоходи ведуть себе по-різному: деякі зупиняються, тоді як інші продовжують свій шлях.
► ХАРКІВ
У Харкові хвилину мовчання оголошують лише в центральних районах, і навіть там не всі схиляють голови. Патрульна поліція обмежує рух тільки в одному місці – на вулиці Сумській, поряд із зруйнованою внаслідок російських атак будівлею обласної адміністрації. Родичі загиблих захисників та небайдужі городяни намагаються спонукати людей до щоденного вшанування, організовуючи акції в різних точках міста.
"Іноді трапляються моменти, коли це дійсно вражає. Наприклад, у метро, коли потяг тільки прибуває: люди виходять, бачать наш заклик і всі зупиняються. Але буває зовсім інакше, особливо на вулиці, де немає багатьох плакатів – на жаль, люди проходять повз", - ділиться координаторка харківської громадської організації "Вшануй" Дарина Васильчук.
На її думку, для створення загальноміської практики потрібна підтримка влади, починаючи від комунікації з населенням і завершуючи власним прикладом.
"Ми почали виходити на ранкові акції у грудні 2024 року. І були в такому запалі - здавалося, що ось же, все працює, все вийде, долучатимуться нові люди. Але зараз я можу констатувати, що нас стає менше, виходять одні й ті самі люди, і ми вже всі знайомі. Ми не можемо прогресувати без допомоги міської влади", - зазначає Васильчук.
Найперша пропозиція, з якою громадська організація звернулася до мерії, - заміна звукового сигналу та поширення його по всьому місту.
"Бо зараз це взагалі якийсь дзвін, і це дуже плутає. По-перше, немає власне оголошення, що це саме Хвилина мовчання. По-друге, немає пояснення - що може зробити людина. Потрібна пропозиція до конкретної дії - зупинитися, схилити голову. Це насправді діє, бо коли наша ГО на акціях вмикає звук через колонку - люди зупиняються, навіть без плакатів. У міській раді нам відповіли, що вони працюють над цим. Днями ми знову дзвонили, і нам сказали, що у підрядника якісь технічні проблеми із завантаженням аудіодоріжки. Звучала ще така думка, що по всьому місту звук не вмикають, бо люди будуть лякатися. Ну, звісно ж, люди першого разу злякаються - бо ви ж не виходите з жодною комунікацією, поясненням, що ми будемо вшановувати пам'ять загиблих", - говорить Васильчук.
Фото з групи "Харків. Вшануй. 9:00" у Телеграмі
► УЖГОРОД І МУКАЧЕВО
Станом на літо 2025 року в Закарпатті введено розпорядження про зупинку громадського транспорту вулицями двох найбільших міст регіону на знак пам'яті про загиблих у війні. У Мукачеві це рішення ухвалили на початку лютого, тоді як в Ужгороді його запровадили лише у травні, після того, як кілька тижнів поспіль активісти проводили акції на центральних площах, закликаючи вшанувати пам'ять як військових, так і цивільних осіб, які загинули внаслідок конфлікту.
Але в обох містах розпорядження має рекомендаційний характер - відтак, реакція на нього відповідна. Тобто її майже немає: люди на вулицях роблять вигляд, що оповіщення не до них, - і продовжують рух та розмови. Зупиняються одиниці, як серед пішоходів, так і серед учасників руху на дорогах. Показово, що це стосується навіть і комунального транспорту, який мав би зупиняти рух згідно з розпорядженням голови міської ради.
У липні в Мукачеві, під час робочого дня, кореспондентка Укрінформу звернула увагу на три автомобілі, які зупинилися о 9-ій годині на Хвилині мовчання біля Алеї героїв, розташованій перед Ратушею. Переважна більшість перехожих навіть не задумалася про те, щоб зупинитися. І пішоходи продовжували йти повз портрети загиблих героїв... Це справді викликає неприємні враження.
У Ужгороді волонтерка Власта Рейпаші намагалася змінити ситуацію. У червні вона разом із чоловіком, який є військовим, щодня о 9-й ранку виходили на один з транспортних мостів. Вони зупиняли автомобільний потік і закликали людей вшанувати пам'ять загиблих. Як маршрутки, так і приватні автомобілі реагували на їх заклик, зупиняючись. Варто зазначити, що в центральних вулицях та площах Ужгорода звучали оголошення про Хвилину мовчання та звук метронома.
У комунальних та державних закладах - школах, лікарнях, ЦНАПах, офісах державних органів тощо - ситуація інша. Тут значна більшість працівників о 9-й ранку виходять у коридори та вшановують Хвилиною мовчання пам'ять загиблих. Спорадично цього дотримуються також у мережевих магазинах та аптеках - виглядає так, що все залежить від розпорядження менеджерів.
У лютому студенти Української академії лідерства розпитали працівників 31 кав'ярні Ужгорода і виявили, що з них 58% не дотримуються Хвилини мовчання. Згодом запросили їхніх представників на відкриту лекцію про важливість практик ушанування пам'яті загиблих.
Sure! Here’s a unique variation of the text: **Житомир**.
У Житомирі виконавчий комітет міської ради у квітні 2024 року прийняв рішення про зупинку громадського транспорту під час загальнонаціональної Хвилини мовчання.
Одночасно в місті триває акція "Закон совісті", ініційована родичами загиблих військових. Щодня вони перекривають вулицю, тримаючи в руках портрети своїх Героїв та плакати з закликами вшанувати пам'ять тих, хто віддав своє життя за Батьківщину.
"Цю ініціативу ми розпочинаємо в квітні 2024 року в різних куточках міста на честь тих, хто для нас має велике значення. Це не про виховання, а про моральний обов'язок кожного з нас. Якщо люди досі не усвідомлюють, що московське все протягом століть вирізає нас до коріння, то як можна сподіватися на виховання або на примус до зупинки? Людина їде в авто, слухає радіо, де о 9:00 ведучий оголошує всюукраїнську Хвилину мовчання, а їй це не важливо... Коли в 2015 році я залишив ДАП і відвідав Смолянське військове кладовище, мені вистачило кілька гвоздик, щоб покласти їх на могили близьких мені людей. А тепер там уже половина мого життя, і багажника квітів не вистачить. Нам боляче і прикро, що війна забрала наших дітей і друзів, а інші залишаються байдужими до цього", - поділився думками організатор акції Валентин Голуб.
У 2014 році чоловік вирішив стати добровольцем і взяти участь у війні. Через три роки його син Назарій Рустамов уклав контракт із 95-ю бригадою. У день початку повномасштабних бойових дій він звернувся до ТЦК, а 15 листопада 2022 року tragically загинув внаслідок обстрілу ворога на Луганщині.
У самому серці Тернополя, на Театральному майдані, щодня о 9:00 проводиться загальнонаціональна Хвилина мовчання, під час якої сурмач виконує сигнал "Шана". Цю традицію започаткував департамент культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації ще в серпні 2024 року. Мелодію по черзі виконують двоє сурмачів з обласного драматичного театру та обласної філармонії.
"Щоранку ми вшановуємо наших захисників, які загинули на фронті. Люди чують сигнал "Шана" і зупиняються", - розповів артист симфонічного оркестру обласної філармонії Святослав Храпливий.
Також у Тернополі зупиняється транспорт - це рішення офіційно прийняли на засіданні Ради оборони Тернопільської області 20 лютого. Винятком є авто екстрених служб.
Дружина загиблого на фронті Героя України, командира "Сталевої сотні" Сергія Коновала, Оля, спільно з небайдужими мешканцями Тернополя, вже протягом року докладає всіх зусиль, щоб щодня у місті гідно вшановували пам’ять полеглих захисників.
Ольга Коновал висловлює свою думку про те, що Тернопіль можна вважати одним із прикладів того, як повинна проходити Хвилина мовчання. Вона розповідає, що все почалося із її звернення, в якому вона закликала бізнеси призупинити свою діяльність під час загальнонаціональної Хвилини мовчання. Ольга не ставила під сумнів дії влади, а зверталася до людей з пропозицією почати з власних дій. І цей заклик знайшов відгук. Потім вони створили групу в Телеграмі, де почали об'єднувати активних мешканців Тернополя. Разом вони організовували акції, закликаючи людей зупинитися й вшанувати пам'ять загиблих Героїв. Наразі в їхній спільноті вже понад 360 учасників, і їм вдалося провести сотні акцій. Вони активно співпрацюють з навчальними закладами та бізнес-структурами і розробили чіткий план дій, щоб впровадити Хвилину мовчання в своїх містах або організаціях.
Сьогодні вона надає консультації іншим містам та ділиться своїм досвідом. Крім того, вона розробила посібник для підприємств, як впровадити "Хвилину мовчання", а також записала аудіооголошення, яке озвучив популярний ведучий Влад Волошин.
"Також ми розробили інструкцію, як поставити аудіосигнал з повідомленням про Хвилину мовчання на будильник. Це дуже зручно не лише для власника телефону, а й для людей поряд із ним. Адже не в кожного є хоробрість, приміром, встати в потязі і нагадати тим, хто поряд, про Хвилину мовчання. А якщо прозвучить аудіосигнал, то люди зрозуміють без слів. Якщо хтось один встане, то всі інші підтримають. Так само на дорозі: якщо одна машина зупиняється, інші розуміють і підтримують", - зазначає Ольга Коновал.
#Володимир Зеленський #Ужгород #Укрінформ #Київ #Львівська область #Війна на Донбасі #Львів #Машина. #Запоріжжя #Одеса #Роздрібний магазин #Поліція. #Патрульна поліція України #Супермаркет #Харків #Миколаївська область #Стамбул #Швидкий транзит #Кав'ярня #Вінниця #Сигнал #Волонтерство #Звук #Миколаїв #Російська імперія #Кропивницький #Буковий ліс #Чернівці #Полтава #Тарас Шевченко #Мукачево #Геннадій Труханов #Портрет #Хмельницький #Дрогобич #Хрещатик #Громадський транспорт #Вулиця #Майдан Незалежності #Комендантська година. #Постер #Центральна площа (Прилуки) #Українська академія лідерства #Майдан Незалежності (Київський метрополітен) #Хрещатик (Київський метрополітен) #Григорій Котовський