З моменту запровадження транспортного безвізу з Європейським Союзом у червні 2022 року, кількість вантажних автомобілів в Україні, що здійснюють міжнародні перевезення, зросла більш ніж удвічі і досягла «близько 100 тисяч», повідомив Сергій Деркач, заступник міністра розвитку громад та територій.
"Протягом війни ми придбали більше вантажних автомобілів, ніж за весь період незалежності. Це наочно демонструє, як зріс ринок вантажних автомобільних перевезень", - зазначив він під час заходу "Інфраструктурний день 2025", організованого Європейською бізнес асоціацією (ЄБА) наприкінці тижня, повідомляє кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна".
Щодо кількості перевезень, то, за словами Деркача, вона сильно зросла в 2023 році, тоді як цього року "трошки зменшується кількість перевезень, але не суттєво".
"Це зумовлено, перш за все, економічними обставинами, а не тим, що морський коридор працює", - зазначив заступник міністра.
Деркач наголосив, що щорічне продовження транспортного безвізу було важкою роботою через складні перемовини з окремими країнами.
"Польща є ключовою країною, яка вважає Україну серйозним суперником у майбутньому. Вона стала провідним автомобільним перевізником у Європі, контролюючи близько 60-65% ринку автомобільних перевезень. Вихід українського перевізника на європейський ринок, безумовно, породжує певні загрози для сусідніх країн," - зазначив заступник міністра.
Він зазначив, що на даний момент безвізовий режим для транспорту з ЄС продовжено до кінця березня 2027 року.
"Тому ми не переживаємо: наступні 15 місяців ми спокійно живемо в форматі транспортного безвізу" - констатував Деркач.
Він підкреслив, що триває інтенсивна діяльність щодо виконання критеріїв Європейського Союзу для реалізації угоди про безстроковий безвізовий транспорт, що набуде чинності після березня 2027 року.
Відповідно до його слів, з липня 2026 року всі транспортні засоби, зареєстровані в Україні, повинні бути оснащені смарт-тахографами. Для цього вже створена необхідна інфраструктура: видаються смарт-картки, а близько 20 компаній отримали ліцензії на встановлення та сертифікацію тахографів. Перевізникам також рекомендується встановлювати смарт-тахографи на автомобілі, придбані до липня, щоб уникнути подвійних витрат у майбутньому.
Деркач також підкреслив, що для отримання можливості працювати на ринку міжнародних перевезень компанії мають відповідати трьом вимогам Європейського Союзу: мати добру ділову репутацію, бути фінансово незалежними та демонструвати високий рівень професіоналізму.
"Наразі ми працюємо над встановленням критеріїв доброчесності. Наше бачення полягає в тому, що всі українські компанії спочатку вважаються доброчесними та мають позитивну ділову репутацію. Однак, якщо протягом часу компанія почне систематично порушувати ці критерії, їй може бути надано статус недоброчесної, що, в свою чергу, призведе до втрати певних можливостей, таких як виїзд за кордон", - розповів заступник міністра про майбутні перспективи.
В контексті фінансової автономії, як зазначає Деркач, європейські норми вимагають зберігання в банківських установах визначеної суми грошей на кожен автомобіль. Однак українська сторона пропонує використовувати страховку як альтернативу для фінансових гарантій.
Щодо професійності автомобільних перевезень, то, як пояснив заступник міністра, кожна компанія з ліцензією на міжнародні вантажні перевезення повинна мати менеджера-управителя з відповідним сертифікатом, який пройшов короткострокове навчання за програмою ЄС.
"Ми активно займаємося цим питанням, це досить невеликий проект. Навчальний процес буде тривати короткий час, оскільки існує чітка програма від Європейського Союзу. Наші компанії зможуть або підготувати своїх працівників, або ж залучити спеціаліста, який вже має відповідний сертифікат і є експертом у галузі міжнародних автомобільних перевезень," - зазначив Деркач.
Згідно з інформацією, наданою заступником міністра, українські норми в сфері автомобільного транспорту на цей момент відповідають понад 50% європейським стандартам.
"І це буде дуже крутий аргумент, з яким ми будемо виходити до Єврокомісії про те, що ми маємо продовжити (угоду про транспортний безвіз) безстроково, тому що вимоги до українських перевізників ідентичні, як і до перевізників Європейського Союзу, а наші перевізники вже до цього звикли. Тому, я думаю, що тут теж з ринком не буде ніяких проблем", - наголосив Деркач.
#Польща #Україна #Європейський Союз #Європа #Українці #Українська мова #Машина. #Європейська комісія #Законодавство #Інтерфакс-Україна #Журналіст #Транспортний засіб #Автомобільний транспорт #Історія #Сертифікація #Бізнес #Сертифікат