Перепалка між Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом у Білому домі створила небувалу хвилю інформаційного ажіотажу. Якщо ще вчора здавалося, що буде укладено "велику угоду" і напруженість між Вашингтоном і Києвом знизиться, то ситуація кардинально змінилася за лічені хвилини. І багатьом незрозуміло, до чого це призведе, а тому й виникають різноманітні емоційні маніпуляції - особливо у питанні постачання Україні озброєнь.
Без сумніву, у конфлікті між президентами України та США світові політичні діячі висловили підтримку Володимиру Зеленському. У цій складній ситуації моральна підтримка має величезне значення, і 47-му президенту США, так чи інакше, доведеться переглянути свою позицію. Адже, як би це не звучало парадоксально, нині він більше потребує України, ніж Україна його.
Проте, щоб зрозуміти це і уникнути паніки та депресивних станів, потрібно зануритися в суть тих процесів, які відбуваються у світі.
Глобальна економічна конфліктна ситуація
Не є таємницею, що для Дональда Трампа конфлікт в Україні є другорядною справою, на яку він, ймовірно, не звертав би уваги, зосередившись на більш важливій меті – економічному протистоянні з Китаєм. Саме з цього питання він і розпочав свою другу каденцію, продовжуючи те, що залишив незавершеним у 2019 році.
Претензії до Гренландії та Панами - все це елементи протистояння з Китаєм, якому Дональд Трамп відводить перше місце, але яке він ніяк не може до ладу розпочати. І як би того не хотілося президентові США, але у цьому протистоянні йому без України не обійтися. Як це може бути? Все просто - рідкісноземельні метали.
Для того, щоб ініціювати економічну конфронтацію з Китаєм, Сполученим Штатам необхідно перш за все зміцнити свою економічну безпеку, зокрема у сфері ресурсів та їх розподілу. Крім того, "значна угода" з Україною могла б забезпечити захист Сполучених Штатів від кризових ситуацій, що виникають через нестачу ресурсів для американських корпорацій.
Отже, "велика угода" — це не лише фінансові питання, а й амбіції Дональда Трампа, які з моменту його інавгурації знову потерпають від невдач. Варто зазначити, що переговори щодо Гренландії, які він вів у формі ультиматумів та погроз, не принесли результату. Панамський канал залишився поза контролем Вашингтона, а Канада так і не стала 51-м штатом США. Єдине, чим Трамп може наразі пишатися, — це зміненою назвою Мексиканської затоки на Американську.
Усі ці невдачі можуть спостерігати не тільки потенційні економічні противники Трампа на глобальній арені - китайці, але й його внутрішні опоненти - представники Демократичної партії та деякі республіканці, які не підтримують курс 47-го президента США.
Отже, коли Дональд Трамп намагався висловитися щодо карт, виявилось, що насправді у нього не було жодних переваг. Для того, щоб просуватися вперед, йому необхідна Україна. Але чи є він Україні дійсно потрібним?
Підтримка США для України
У Овальному кабінеті Джей Ді Венс висловив своє невдоволення Володимиру Зеленському, зазначивши, що той не виявляє вдячності Дональду Трампу. Суть цього закиду полягає в тому, що наразі немає жодних підстав для подяки. Вся допомога, що надійшла та продовжує надходити в Україну зі США, була організована ще за часів адміністрації Джозефа Байдена. Нинішня влада поки що не внесла жодного значного внеску для України, окрім створення напруженості.
Крім того, саме на трампістському напрямі республіканської партії лежить відповідальність за те, що в жовтні 2023 року допомога була заблокована в Конгресі, і Україна майже півроку залишалася без підтримки Сполучених Штатів. Це надзвичайно важливий момент, що ставить під сумнів нашу здатність вистояти без США. Проте, так, ми зможемо.
Російська армія зараз відчуває серйозну кризу, пов'язану з виснаженням. І якщо без допомоги США ми змогли півроку тримати оборону у 2023-2024 рр., коли потенціал РВВ був набагато більшим, то зможемо це зробити і зараз. Зрозуміло, з американською підтримкою це було б набагато простіше та ефективніше, але відсутність такого партнера в обоймі не стане кінцем світу. Знов-таки, повторюся, прецедент уже був, і ми вистояли в набагато гірших умовах. Тим більше, що кожен подібний реверанс США призводить до активізації європейських партнерів України, а останніми місяцями навіть зовсім несподіваних гравців - Китаю.
З дня зустрічі представників США та Росії у Саудівській Аравії Китай значно пожвавішав та позиціонує себе на ігровій дошці на стороні Європи. Крім того, знову почали згадувати план миру КНР, в якому, на відміну від плану Трампа (який так ніхто й досі не бачив), прямо вказується прихильність до територіальної цілісності України.
Таким чином, неприйнятна та недопустима поведінка Дональда Трампа відкрила шлях до повернення гравця, про якого вже почали забувати, але який продовжує залишатися небажаним на політичній арені для 47-го президента США.
Крім інших аспектів, припинення постачання зброї Україні матиме серйозні негативні наслідки для самих Сполучених Штатів. У 2022 році американський військово-промисловий комплекс активізував свою діяльність, як це не спостерігалося протягом тривалого часу. Було відкрито нові виробничі потужності та складальні лінії, створено численні робочі місця, а монополії отримали контракти на мільярди доларів. Якщо допомога Україні буде зупинена, це призведе до негативних наслідків: зниження доходів, порушення контрактних зобов'язань, скорочення робочих місць і зростання рівня безробіття.
Ці внутрішні проблеми, безумовно, вплинуть не лише на Трампа, але і на Республіканську партію в цілому, що може в результаті призвести до зменшення їхньої підтримки на виборах.
Результати аналізу
Україна зможе впоратися і без підтримки США, але для президента Сполучених Штатів відсутність нашої країни стане джерелом серйозних викликів.
Дональд Трамп може втратити шанс укласти з Україною ресурсну угоду, яка обіцяє багатомільярдний прибуток, або, іншими словами, припуститися найсерйознішої помилки у своїй кар'єрі бізнесмена. Але навіть якщо не просто про бізнес, то угода з Україною могла стати буфером безпеки для Штатів в економічному протистоянні з Китаєм.
На геополітичній арені Дональд Трамп робить все, щоб нашкодити самому собі і на сьогодні жодна його обіцянка чи дія не дали значного результату. Це має негативний вплив на репутацію та рівень довіри до 47-го президента США, який частіше критикується міжнародною політичною елітою, ніж підтримується.
У свою чергу Україна без американської допомоги вже тримала удар - і в нинішніх умовах, коли супротивник слабший, ніж півтора роки тому, з цим завданням теж впорається. Низка експертів говорять про запас міцності у півроку, але насправді в обороні ще довше. Але в одній лише обороні війни не виграються.
Однак слід пам’ятати, що всього лише півтора тижні тому Дональд Трамп охарактеризував Володимира Зеленського як "диктатора", а кілька днів назад зробив вигляд, що не пам’ятає, аби коли-небудь це говорив.
Властивість Трампа, про яку неодноразово згадувалося: говорити одне, а робити зовсім інше - і навпаки. Тому висока ймовірність того, що після легкого, тонізуючого холодного душу риторика нинішнього господаря Овального кабінету щодо України різко зміниться. Адже як би того не хотілося Дональду Трампу, але йому доведеться визнати, що за нинішніх умов США без України втрачають набагато більше, ніж Україна без Штатів.
#Сполучені Штати #Бізнес #Китай (регіон) #Білий дім #Дональд Трамп #Росія #Україна #Підприємництво #Європа #Володимир Зеленський #Республіканська партія (США) #Демократична партія (США) #Безробіття #Київ #Вашингтон, округ Колумбія #Мораль #Прибуток (економіка) #Диверсифікація (фінанси) #Китай #Канада #Диктатор. #Монополія #Саудівська Аравія #Еліта #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Інавгурація #Гренландія #Панамський канал #Ханьська мова. #Панама #Овальний кабінет #Мексиканська затока