
Після нещодавніх коментарів президента США та його спеціального представника Кіта Келлога про можливість встановлення миру в Україні, Росія продовжила атаки, завдаючи ракетні, бомбові та дронові удари по нашій території. Ворожі безпілотники не зупиняють свою діяльність. Багато українців описують цю ситуацію як паралельну реальність. Тим часом, президент України Володимир Зеленський зазначив, що Україна, Сполучені Штати та Європа єдині в прагненні досягти припинення вогню. Він також підкреслив, що обстановка може змінитися в найближчі тижні або місяці.
Чого чекати найближчим часом з оглядом на нинішню ситуацію -- про це в коментарі для ТСН.ua розповів політолог Володимир Фесенко.
"Перемир'я не досягнуто. Малася спроба розпочати перший етап припинення вогню в енергетичній сфері та на морі. Хоча формально були досягнуті певні домовленості, їх реалізація має дуже обмежений характер і супроводжується помітними порушеннями. Обидві сторони звинувачують одна одну у недотриманні угод," — зазначає Володимир Фесенко.
Вона зазначає: "Щодо ситуації в морі, то немає активних бойових дій. Швидше за все, це боротьба на дипломатичному фронті, де Росія висуває свої вимоги, а американці усвідомлюють, що виконати їх без підтримки Європи неможливо. Отже, прогресу в цьому напрямку немає. Що стосується енергетичного сектору, формально, здається, все виконується, однак це відбувається так, як колись з мінськими угодами — бойові дії відсутні, але регулярно фіксуються демонстративні порушення."
На думку політичного аналітика, ключовою проблемою залишається те, що до досягнення режиму тиші в повітряному просторі навіть випадкові або часткові порушення залишатимуться неминучими.
"Для того, щоб відбувся реальний прогрес, а не якісь переговори, домовленості, потрібно домовлятися про припинення вогню в повітрі. Це ключове", -- впевнений Фесенко.
На його думку, наразі існує очевидна стагнація в процесі переговорів.
"Проще кажучи, зависання. Процес зависнув. Формально він не припиняється, але всі сторони зайшли в певний глухий кут", -- оцінює ситуацію політолог.
Росія, за його словами, явно не хоче йти на нові компроміси, нові кроки, висуває свої ультиматуми, не готова йти на новий етап припинення вогню.
"Росія тягне час, але це не мета, це спосіб, інструмент тиску на Трампа. Для того, щоб примусити останнього до миру на російських умовах", -- пояснює Фесенко.
На думку Фесенка, Росія керується наступною логікою по відношенню до США: "Логіка така: ви хочете швидкого миру, припинення вогню -- добре. Але давайте, тисніть на Україну, нехай вона погоджується на російські умови. Тоді буде швидке завершення війни. Росія хоче спочатку скасування санкцій, діє за логікою "зранку гроші, ввечері -- стільці". Через це виникла тупікова ситуація в переговорному процесі".
Політолог переконаний, що російська сторона фактично використовує шантаж щодо США, вимагаючи від них певних компромісів.
Володимир Фесенко зазначив, що Лавров прямо вказав на те, що Вашингтон віддає команди Києву, а Київ, у свою чергу, їх реалізує. Американці усвідомлюють, що така схема не спрацює, адже ми не будемо підкорятися російським вказівкам, навіть якщо вони надходять з Вашингтону. Чи вдасться вийти з цього глухого кута – це залишається відкритим питанням. На мою думку, спроби вирішити ситуацію все ж робляться з обох сторін.
Але при цьому, на його думку, росіяни хочуть відновити більш активний діалог між США і Росією, без України.
"Саме на це спрямований візит Кирила Дмитрієва (спецпредставника Путіна -- Ред.) до Вашингтону. У американців логіка інакша. Вони, думаю, погодилися на візит Дмитрієва для того, щоб відновити переговори. Думаю, вони будуть тиснути на росіян, переконувати їх в тому, що якщо ви хочете домовляти по бізнесу, то обов'язково частиною переговорного процесу вже зараз має бути відновлення переговорів про припинення вогню. Тому шанси є", -- припускає політолог.
Також він не відкидає можливість, що в найближчому майбутньому може відбутися новий телефонний дзвінок між Трампом і Путіним.
"Я не виключаю, що після або під час візиту Дмитрієва може бути домовленість і про нову телефонну розмову між Трампом і Путіним. Чи відбудуться нові раунди переговорів, наскільки вони будуть результативними -- це питання відкрите. Думаю, спроби відновити переговорний процес про припинення вогню будуть зроблені", -- каже експерт.
Фесенко також зазначає, що на сьогоднішній день не існує чіткої і однозначної відповіді на питання, чи відходить Росія від миру.
"Існує два основних фактори. Перший з них — це прагнення Путіна знайти спільну мову з Трампом. Якщо бажання досягти угоди з Трампом виявиться більш вагомим, ніж прагнення здобути перемогу над Україною, тоді він продовжить діалог щодо мирного врегулювання конфлікту. Важливо зрозуміти, коли і яким чином може відбутися ця угода. Проте цей фактор здатний тримати Путіна в рамках переговорного процесу," — вважає експерт.
За його словами, другий чинник -- це готовність та здатність Росії вести масштабну війну.
"На даний момент існує така готовність. За прогнозами, ресурси будуть забезпечені до кінця року. Проте, далі можуть виникнути труднощі," -- зазначає Фесенко.
Резюмуючи, він каже наступне: "Як раз зменшення ресурсної можливості для продовження масштабної війни, накопичення внутрішніх проблем -- це може поступово підштовхувати Росію до того, щоб завершувати війну переговорним шляхом. Тому деякі експерти вважають, що якщо Путіну не вдасться досягти реального прогресу у війні до осені, тоді восени він буде більше схильний виходити на якісь реальні домовленості про припинення війни".
#Бізнес #Володимир Путін #Дональд Трамп #Росія #Україна #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Європа #Володимир Зеленський #Безпілотний літальний апарат #Президент України #Українці #Компроміс #Енергетична галузь #Київ #Росіяни #Вашингтон, округ Колумбія #Телефон #Логіка #Політолог #Американці #Експерт #Фесенко Володимир В'ячеславович