
Розвиток малого та середнього бізнесу в Україні є одним із пріоритетів міжнародної допомоги з початку повномасштабного вторгнення. Десятки країн і організацій забезпечують для українських підприємців грантові програми, програми з розвитку компетенцій та навичок, надають бізнес-консультації, створюють бізнес-акселератори та виводять компанії на міжнародні ринки.
Незважаючи на численні ініціативи, до недавнього часу не вистачало єдиного механізму, здатного надати комплексне уявлення про підтримку в розрізі напрямів, регіонів та потреб бізнесу. Починаючи з 2024 року, цю функцію виконуватиме Альянс стійкості малих та середніх підприємств (МСП).
Альянс стійкості МСП (далі -- Альянс) заснували на Міжнародній конференції з питань відновлення України (URC2024) у Берліні за ініціативи України, Німеччини й низки міжнародних партнерів. Члени Альянсу активно реалізують понад 136 проєктів у межах розробленої урядом Стратегії розвитку МСП 2024-2027 років.
Основна мета Альянсу полягає в поліпшенні координації міжнародної підтримки для малого та середнього бізнесу в Україні. Це передбачає узгодження дій міжнародних партнерів і держави з метою реалізації Стратегії розвитку МСП на період 2024-2027, створення єдиного простору для співпраці між міжнародними організаціями та урядовими установами, а також виявлення прогалин і дублювань у підтримці, щоб максимально ефективно направляти ресурси туди, де вони найбільше потрібні. Крім того, Альянс сприятиме підвищенню прозорості, видимості та ефективності програм допомоги для МСП.
Наприклад, коли міжнародні партнери інвестують у навчальні програми для МСП, часто бракує повного розуміння того, які регіони вже охоплені такими ініціативами, які економічні сектори отримують більше чи менше уваги або які навички потребують додаткового розвитку. Завдяки консолідованій інформації, яку постійно збирає у членів і аналізує Альянс, з'являється змога ефективніше узгоджувати зусилля, вчасно виявляти прогалини й скеровувати ресурси міжнародних партнерів туди, де вони справді потрібні.
Якщо міжнародна організація має намір реалізувати нову освітню ініціативу для малих і середніх підприємств у період з 2025 по 2027 рік, Альянс може надати важливу інформацію про регіони, де відчувається нестача такої підтримки, а також визначити ключові сектори для залучення і потенційних міжнародних партнерів або виконавців, з якими варто узгодити зусилля. Раніше подібний аналіз проводили міжнародні партнери самостійно, зазвичай в рамках однієї організації.
Сьогодні Альянс стійкості малих і середніх підприємств налічує 37 учасників та 7 партнерів.
Співголовами Альянсу виступають Міністерство економіки України та Федеральне міністерство економічного співробітництва і розвитку Німеччини. Секретаріат Альянсу формується завдяки зусиллям відділу координації донорської допомоги та команди підтримки реформ Мінекономіки, а також Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
"Німеччина продовжує активно підтримувати відновлення України. Наша мета – сформувати міцний Альянс, де кожна ініціатива буде спрямована на зміцнення глобальних цілей нашої роботи відповідно до затвердженої стратегії розвитку малих і середніх підприємств та потреб відновлення країни", – підкреслив Маркус Колль, керівник відділу співпраці Посольства Німеччини.
100% членів Альянсу активно долучаються до реалізації Стратегії розвитку МСП, зокрема сприяють виконанню 75% її операційного плану. Таким чином, Альянс слугує ефективним інструментом для посилення координаційної ролі Міністерства економіки у сфері донорської підтримки малого та середнього бізнесу.
Альянс вже організував п’ять координаційних нарад, кожна з яких зосереджена на окремому аспекті впровадження Стратегії розвитку малих і середніх підприємств. Ці засідання збирають разом представників урядових структур, міжнародних партнерів та учасників проєктів, щоб узгодити свої дії, виявити недоліки та підвищити ефективність співпраці між ініціативами членів Альянсу.
"Досягнення Альянсу стійкості МСП слугують не лише важливим маркером його результативності, але й яскравим підтвердженням того, як злагоджена робота країн-партнерів може сприяти виробленню ефективних рішень для відновлення України. На конференції Ukraine Recovery Conference 2025 у Римі ми плануємо представити обґрунтовану, фактичну позицію. Ми продемонструємо, що міжнародна співпраця у підтримці малого та середнього бізнесу в Україні дійсно приносить відчутні зміни," -- підкреслила Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки України, під час останнього засідання.
Загальний обсяг фінансових зобов'язань міжнародних партнерів, які входять до Альянсу, на 2024-2027 роки -- близько 7 млрд євро, що підтверджує важливість посилення стійкості українських МСП та трансформації економіки.
Сьогодні Альянс стійкості малих і середніх підприємств активно залучає нові нації та міжнародних партнерів, щоб об'єднати світові зусилля на підтримку українського бізнесу та відновлення країни в майбутньому.
#Бізнес #НАТО #Німеччина #Економіка #Євро #Стратегія #Економіка України #Берлін #Міністерство економіки (Україна) #Рим #Німецька асоціація міжнародного співробітництва