Альтернативні енергетичні рішення для вашого дому: що вони собою являють, які витрати передбачають, та як їх реалізувати.

Поки росіяни продовжують нищити енергетичну інфраструктуру, українці випробовують альтернативні джерела енергії. Mind розповідає, що може бути джерелом енергії, звідки взяти світло та тепло в блекаут, скільки це коштує та коли окупиться.

Альтернативні або ж відновлювані - це джерела, які не потребують викопного палива. Сюди належать енергія сонця, вітру, води, геотермальна та біомаси.

Використання альтернативних джерел енергії в домашніх умовах залежить від кліматичних характеристик конкретного регіону та специфіки розташування об'єкта.

У 2023 році приблизно 20% електроенергії в Україні було отримано за рахунок сонячних, вітрових та гідроенергетичних джерел. Українська влада має на меті до 2030 року досягти виробництва 27% відновлювальної енергії.

Згідно з прогнозами Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA), до 2050 року вітрова, сонячна та інші відновлювані джерела повинні забезпечувати 90% глобального виробництва електричної енергії.

Сонячні панелі – це технологічні пристрої, що трансформують сонячне світло в електричну енергію завдяки фотоелектричним елементам. Їх можна монтувати на дахах житлових будинків, балконах, а також розташовувати у дворових територіях. У деяких багатоповерхівках столиці ці панелі часто встановлюють на бокових стінах будівель.

Для ефективної роботи системи недостатньо мати лише сонячні панелі. Ключовим елементом комплектації сонячної електростанції є інвертор. У випадку підключення станції до електромережі та продажу надлишкової енергії, будуть потрібні потужні акумулятори, що зберігатимуть отриману енергію.

Досягти енергонезалежності лише за допомогою однієї сонячної електростанції (СЕС) неможливо. Для забезпечення енергетичних потреб середньостатистичної родини необхідно мати потужність не менше 10 кВт, що відповідно вимагає значно більших інвестицій. Крім того, для монтажу панелей знадобиться приблизно 50 квадратних метрів площі. Однак така станція в умовах блекауту здатна забезпечувати електрикою домівку від 12 до 24 годин.

Лайт-версія для квартири, в якій місце для панелей є лише на балконі - поєднання сонячних батарей і зарядних станцій. Попри невелику потужність у блекаут така конструкція дозволить підтримувати роботу ноутбука та заряджати телефони. Як обрати зарядну станцію, читайте за посиланням.

Однією з альтернатив до сонячних панелей є сонячна черепиця. Хоча її вартість вища — приблизно 3700 грн. за квадратний метр, вона має дві переваги: слугує дахом для будівлі та виробляє електричну енергію.

У Сполучених Штатах також набули популярності так звані "сонячні печі". Ці пристрої використовують сонячну енергію для приготування або підігріву їжі.

Українці часто впроваджують сонячні колектори, які слугують для підігріву води. Ці системи здатні збирати сонячну енергію і трансформувати її в тепло, що забезпечує нагрів води для купання, прання чи прибирання, фактично виконуючи функції звичайного бойлера.

Варто зазначити, що в багатоквартирних житлових комплексах завдяки встановленим сонячним електростанціям під час відключень електроенергії ліфти та насосні системи продовжують функціонувати. Крім того, ціна на таке обладнання стає все більш доступною. Уряд вжив заходів для скасування мит і податку на додану вартість на сонячні панелі, а також запровадив пільгові кредитні програми для підприємців та громадян, які бажають придбати автономні системи.

Вітрові турбіни демонструють знижену ефективність у зонах з обмеженою швидкістю вітру. Зазвичай, перед їх встановленням експерти проводять детальні дослідження території, які можуть тривати від шести місяців і більше, щоб оцінити доцільність монтажу.

Однак енергія, що генерується вітром, є більш стабільною у порівнянні з сонячною, і вітряна турбіна оптимального розміру здатна покрити більшість або навіть усі потреби в електроенергії. У певних регіонах вітер може стати більш ефективним відновлювальним джерелом енергії в порівнянні з сонячними панелями. Для підвищення продуктивності рекомендується розміщувати турбіни на високих щоглах.

Скільки часу потрібно, щоб "домашній" вітрогенератор окупився? Це питання має багато нюансів, оскільки все залежить від місцевості, в якій він експлуатується, а також від конкретної моделі вітрогенератора. В середньому, термін окупності коливається від 10 до 25 років. Більш детальну інформацію про вибір вітрогенераторів можна знайти в попередніх публікаціях Mind.

Коротко розповідаємо про інші джерела відновлювальної енергії.

Гідроенергетика полягає у встановленні турбін у руслах водоемів, що дозволяє перетворювати енергію води на електрику. Цей метод може забезпечити значні обсяги електричної енергії. Проте, щоб повністю забезпечити електрикою приватний будинок, необхідно мати потужний водний потік та здійснити великі фінансові витрати. Варто зазначити, що на сьогодні в Україні відсутня законодавча база, що регулює встановлення гідроелектричних установок для домашнього використання.

Геотермальна енергетика використовує тепло, яке накопичується в глибинах Землі. Однак не в усіх регіонах України доступні можливості для впровадження цього виду екологічної енергії. Тим не менш, українці активно впроваджують теплові насоси — пристрої, що здатні переносити тепло з навколишнього середовища, будь то вода, ґрунт або повітря. Вартість таких насосів варіюється залежно від їхнього типу та площі об'єкта і починається приблизно з 30 000 гривень.

Енергія, що отримується з біомаси, включає процес спалювання органічних матеріалів, таких як деревина або відходи сільського господарства, з метою генерації електричної енергії. На промисловому рівні цим займаються теплові електростанції, які перетворюють тверді органічні речовини на енергію. В умовах приватного будинку можна використовувати котли на твердому паливі, вартість яких починається від 15 000 гривень.

Британські монархи також просувають ідею відновлюваної енергетики. У королівських резиденціях близько 90% енергії для офісного та домашнього використання надходить із відновлюваних джерел: сонячні батареї, котли на біомасі, теплові насоси, енергозберігаючі котли. Також монархи встановили люмінесцентне та світлодіодне освітлення з датчиками. Як це допомагає заощадити електроенергію, Mind уже писав. Вишенька на торті: навіть королівський Aston Martin працює на біопаливі.

Найлегше для домогосподарств в Україні використовувати сонячні та вітрові джерела енергії.

#Інвестиції #Україна #Українці #Енергія #Електрична енергія #Вода #Теплова енергія #Фотоелектрична комірка #Біомаса #Сонячна енергія #Вітер #Відновлювана енергетика #Геотермальна енергія #Турбіна #Енергія вітру #Сонце #Котел (виробництво електроенергії) #Сонячний тепловий колектор #Фотоелектричний ефект #Тепловий насос #Ціна

Читайте також

Найпопулярніше
Скріншот не є юридично обов'язковим документом. Як створити копії документів за допомогою застосунку "Дія".
Електронні платформи на заміну паперовим формальностям: Україна модернізує митні процеси.
Оцініть це, а потім вирушайте на зустріч: які чоловічі імена приносять фінансовий успіх та процвітання у бізнесі.
Актуальне
Нові норми від Пенсійного фонду: як безробіття може сприяти зростанню вашої пенсійної виплати.
Які знаки Зодіаку переживуть значні зміни в своєму житті взимку 2024-2025 років – прогноз астролога.
Відтепер вона не просто Брітні Спірс: іконічна співачка змінила своє ім'я в соціальних мережах - Hochu.ua
Теги